Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Impozitarea serviciilor prestate de catre nerezidenti. In ce conditii se retine impozit?

de InfoTva.ro la 25 Mai. 2016 Exclusiv
Tags: impozitare servicii nerezidenti, servicii extracomunitare, impozit nerezidenti, dubla impunere

Analiza din randurile urmatoare vizeaza procedura de impozitare a serviciilor prestate de catre persoane nerezidente. De asemenea, vom clarifica ce conditii obliga la aplicarea unor taxe stabilite prin lege.


Vom vedea, cu alte cuvinte, daca pentru servicii extracomunitare primite (servicii mentenanta hardware), la plata acestora,  se va retine impozit pe venit nerezidenti in anul 2016.

Iata raspunsul oferit de specialist:

Ca urmare a modificarilor intervenite in ceea ce priveste impozitul pe veniturile obtinute din Romania de nerezidenti de la 1 ianuarie 2016, potrivit art. 223 din Codul fiscal (Legea nr. 227/2015) au fost eliminate din sfera veniturilor impozabile in Romania serviciile prestate de catre nerezidenti in afara teritoriului Romaniei cu exceptia serviciilor de consultanta si management.

Asadar, in masura in care serviciile enumerate prestate de catre persoane juridice nerezidente nu sunt prestate in Romania prin interediul unui sediu permanent sau sunt prestate in afara teritoriului Romaniei si nu pot fi incadrate in sfera serviciilor de consultanta si management, veniturile realizate de catre nerezidenti nu sunt impozabile in Romania.

In aceste conditii platitorul de venit nu are obligatii de plata. In acelasi timp, veniturile nefiind impozabile in Romania nu va fi necesara prezentarea certificatului de rezidenta fiscala deoarece nu sunt necesare aplicarea mecanismelor de evitare a dublei impuneri.
Ghid practic - SAGA pentru PFA. Operare, exemple practice, recomandari
Ghid practic - SAGA pentru PFA. Operare, exemple practice, recomandari

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!
Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!

Vezi detalii

Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dani Cucu - Consultant fiscal, director al societatii de consultanta. Global Tax Management S.R.L.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Impozitarea serviciilor prestate de catre nerezidenti. In ce conditii se retine impozit?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton