Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Prestari servicii Elvetia. Decont TVA. Cum procedam cu inregistrarea contractului si cu obligatiile declarative?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 09 Sep. 2015 Exclusiv
Tags: retinere la sursa, decont tva, factura, rezidenta fiscala, achizitie intracomunitara, dubla impunere

In analiza urmatoare, facem referire la o societate din Elvetia care factureaza in baza unui contract de prestari servicii (studii de piata). Prestarea de servicii se efectueaza pe teritoriul Romaniei. Societatea din Elvetia este persoana juridica inregistrata in scopuri de TVA in Elvetia. Factura emisa de societatea din Elvetia este fara TVA si este facturata in lei. Plata se va efectua in lei intr-un cont in GB din Elvetia al societatii.



1) Acest contract se inregistreaza la ANAF?

2) Pentru aceasta factura exista obligatii declarative din punct de vedere al TVA? La ce rand din decontul de TVA se declara?

3) S-a primit certificat de rezidenta fiscala de la furnizor. In momentul platii se mai retine impozit cu retinere la sursa?


1. Contractul se va inregistra /declara la ANAF avand in vedere ca realziarea /prestarea serviciilor se face pe teritoriul Romaniei. In acest sens sunt prevederile art. 8 alin.7^1 din Codul fiscal, redate mai jos:
Agenda Fiscala 2020
Agenda Fiscala 2020

Vezi detalii

Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii


"(7^1) Persoanele juridice romane, persoanele fizice rezidente, precum si sediul permanent/sediul permanent desemnat din Romania apartinand persoanelor juridice straine beneficiare ale unor prestari de servicii de natura activitatilor de lucrari de constructii, montaj, supraveghere, consultanta, asistenta tehnica si orice alte activitati, executate de persoane juridice straine sau fizice nerezidente pe teritoriul Romaniei, au obligatia sa inregistreze contractele incheiate cu acesti parteneri la organele fiscale competente, potrivit procedurii instituite prin ordin al presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala. Contractele incheiate pentru activitati desfasurate in afara teritoriului Romaniei nu fac obiectul inregistrarii potrivit prezentelor dispozitii. Pentru incadrarea ca sediu permanent a unui santier de constructii sau a unui proiect de constructie, ansamblu ori montaj sau a activitatilor de supraveghere legate de acestea si a altor activitati similare se va avea in vedere data de incepere a activitatii din contractele incheiate sau orice alte informatii ce probeaza inceperea activitatii. Perioadele consumate pentru realizarea unor contracte conexe care sunt legate in mod direct cu primul contract ce a fost executat se adauga la perioada care s-a consumat la realizarea contractului de baza"

2. Din punct de vedere al TVA,factura se va declara in Decontul de TVA la rd.7, dar nu se va relua si la rd.7.1. (nefiind o achizitie intracomunitara de servicii, Elvetia nefiind stat membru UE), precum si la rd. 20 (dar nu se va relua si la rd.20.1.).Nu se declara in Declaratia 390  - nefiind o achizitie intracomunitara de servicii, Elvetia nefiind stat membru UE’;

3. Intrucat detineti Certificatul de rezidenta fiscala (valabil la momentul efectuarii platilor catre nerezident), nu aveti obligatia privind retinerea la sursa a impozitului pe veniturile nerezidentilor deoarece aplicati prevederile Conventiei de evitare a dublei impuneri incheiata de Romania cu Elvetia, art.7.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma, consultant fiscal, expert contabil si auditor

Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Prestari servicii Elvetia. Decont TVA. Cum procedam cu inregistrarea contractului si cu obligatiile declarative?":
Rating:

Nota: 4.64 din 5 din 7 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016