Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Deducere TVA pentru rovigneta

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 12 Ian. 2012 Exclusiv
Tags: deducere tva, tva rovigneta, codul fiscal, achizitie combustibil

Se poate deduce TVA de pe factura de rovigneta? Conditiile de exercitare a dreptului dededucere a TVA sunt redate la art. 146 alin. (1) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal:

”Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a)     pentru taxa datorata sau achitata, aferenta bunurilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie livrate sau serviciilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie prestate in beneficiul sau de catre o persoana impozabila, sa detina o factura emisa in conformitate cu prevederile art. 155;”
 
Atentie: Nu este deductibil TVA inscris pe bonurile fiscale de achizitie rovigneta. Pentru deducerea TVA este obligatorie factura, care sa cuprinda informatiile de la art 155 alin 5 din Codul fiscal .
 
Exceptie fac doar bonurile fiscale pentru achizitie combustibil, in situatia in care autoturismul este utilizat exclusiv in cadrul activitatilor exceptate de la art 1451 din Codul fiscal , sau in cazul alimentarii de mijloace de transport care nu sunt destinate transportului de persoane.
Balanta de verificare de la A la Z. Analize, corelatii, studii de caz
Balanta de verificare de la A la Z. Analize, corelatii, studii de caz

Vezi detalii

Manual de Politici Contabile
Manual de Politici Contabile

Vezi detalii

Manualul mijloacelor fixe
Manualul mijloacelor fixe

Vezi detalii


Prin urmare, deducerea TVA poate fi justificata cu bonuri fiscale, indiferent de valoarea acestora, doar in cazul achizitiei de carburanti auto, cu obligatia respectarii prevederilor art. 145^1 privind limitarea dreptului de deducere, insa in cazul in care nu detineti o factura pentru rovigneta nu puteti deduce TVA pe baza bonului fiscal.
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Deducere TVA pentru rovigneta":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi





Articole similare

107 solutii pentru noile taxe si impozite
Mai multe articole despre TVA rovigneta
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016