Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Societatea cu cod de TVA anulat. Cum procedam privind deducerea TVA aferenta achizitiilor?

de InfoTva.ro la 14 Dec. 2016 Exclusiv
Tags: cod tva, deducere tva, anulare cod tva, codul fiscal, oug 84/2016, achizitii bunuri

In analiza de mai jos, avem o societate comerciala care a depasit plafonul de 220.000 lei si pentru care, prin depunerea declaratiei 088, codul de TVA a fost anulat. Ulterior, societatea a desfasurat activitate si in urma unui control fiscal a depus declaratia 311 prin care a colectat TVA aferenta vanzarii pe perioada in care a avut codul de TVA anulat. Considerandu-se eronat neplatitor de TVA, nu a dedus TVA aferenta facturilor intrate si a colectat TVA dupa controlul fiscal. Perioada pentru care s-a depus Declaratia 311 este 01.09.2015-31.10.2016. Stabilim daca societatea mai are posibilitatea deducerii pentru perioada 01.09.2015-31.10.2016 a TVA aferenta facturilor intrate.

Pe perioada cat societatea a avut codul de TVA anulat, aceasta nu avea/nu are posibilitatea deducerii TVA aferenta achizitiilor, chiar daca a fost obligata la colectarea TVA. Astfel, potrivit art. 11 alin. 1^3 din Codul fiscal in vigoare pana la 31 decembrie 2015, respectiv art. 11 alin. 8 din Codul fiscal in vigoare incepand cu data de 1 ianuarie 2016 persoanele impozabile carora li s-a anulat inregistrarea in scopuri de TVA nu beneficiaza, in perioada respectiva, de dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata aferente achizitiilor efectuate, dar sunt supuse obligatiei de plata a TVA colectate aferenta operatiunilor taxabile desfasurate in perioada respectiva.
 
Daca societatea se reinregistreaza in scopuri de TVA, in primul decont de taxa depus dupa reinregistrare sau intr-un decont ulterior, va putea sa-si exercite dreptul de deducere a TVA numai pentru bunurile aflate in stoc si serviciile neutilizate la momentul reinregistrarii, bunurile de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat si activele corporale fixe in curs de executie.
 
De mentionat este si faptul ca de-abia incepand cu anul 2017, urmare modificarilor aduse Codului fiscal prin OUG 84/2016, persoanele impozabile carora li s-a anulat inregistrarea in scopuri de TVA vor avea posibilitatea deducerii la reinregistrare pentru toate achizitiile de bunuri si/sau servicii efectuate in perioada in care a avut codul de inregistrare in scopuri de TVA anulat (deci nu numai pentru achizitiile aflate "in stoc" la momentul reinregistrarii, asa cum este in prezent).


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Societatea cu cod de TVA anulat. Cum procedam privind deducerea TVA aferenta achizitiilor?":
Rating:

Nota: 4.25 din 5 din 6 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016