Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Plata factura din alta firma. Compensare. TVA

de Infotva.ro la 04 Oct. 2010
Tags: contract de imprumut, tva, factura

de Georgeta Serban Matei, valabil la 04-Oct-2010Intrebare: Am achizitionat un utilaj de la o firma. Firma respectiva mi-a emis factura cu TVA pe firma x. Din greseala patronul firmei a facut plata de ...

de Georgeta Serban Matei, valabil la 04-Oct-2010

Intrebare:

Am achizitionat un utilaj de la o firma. Firma respectiva mi-a emis factura cu TVA pe firma x. Din greseala patronul firmei a facut plata de pe o alta firma care era a lui, dar neplatitoare de TVA. Spuneti-mi va rog pot sa fac un contract de imprumut intre cele 2 firme sau cum sa sting plata de pe firma x tinand cont ca banii au fost virati de pe firma y (firma care era al aceluiasi patron). Pentru a refactura pe firma y pierdeam TVA. Va rog o solutie in afara faptului ca banii nu se mai pot vira inapoi si platiti de pe firma x deoarece nu exista siguranta ca mi mai da inapoi curand.

Raspuns:
Din intrebarea formulata de dvs. inteleg faptul ca firma X este inregistrata in scopuri de TVA iar furnizorul a emis factura de livrare a utilajului chiar pe numele firmei X. Faptul ca firma Y a efectuat plata acestei facturi nu are relevanta in ceea ce priveste exercitarea dreptului de deducere a TVA inscrisa in factura emisa de catre furnizor. In aceasta situatie se poate considera ca firma Y a efectuat o operatiune de decontare in numele firmei X. Aceasta operatiune este permisa prin codul fiscal si consider ca nu este cazul incheierii unui contract de imprumut.
 
Decontarea reprezinta recuperarea unor sume de bani achitate in contul unei persoane. Decontarea nu este operatiune impozabila astfel incât sa intre in sfera de aplicare a TVA. Pentru  recuperarea sumelor achitate in numele si in contul altei persoane, factura de decontare se emite, optional. Operatiunea de decontare este reglementata prin Codul fiscal la art. 137 alin. (3) lit. e) conform caruia baza de impozitare nu cuprinde "sumele achitate de o persoana impozabila in numele si in contul altei persoane si care apoi se deconteaza acesteia". Valoarea decontata nu intra in baza de impozitare a TVA, motiv pentru care prin aceasta factura nu se colecteaza TVA. Desi emiterea facturii nu este obligatorie, pentru credibilitate, va recomand totusi emiterea acestui document  de catre firma Y catre firma X.
Suma TVA achitata de catre firma Y  in contul clientului sau (firma X) nu se inscrie in mod distinct pe factura emisa, la rubrica TVA.  Pe factura se inscrie intreaga suma achitata cu mentiunea obligatorie "factura de decontare -  plati in numele clientului“
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Totul despre controlul TVA
Totul despre controlul TVA

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii


 
Operatiunea de decontare nu genereaza venituri si cheltuieli pentru persoana impozabila care le factureaza, respectiv pentru firma Y.
 
In concluzie, firma Y nu trebuie sa refactureze bunurile pe numele firmei X, fiind suficienta doar factura de decontare cu valoarea totala a bunurilor, inclusiv TVA.
 
In baza facturii emise, firma X achita firmei Y suma datorata ca urmare a decontarii efectuate catre furnizorul bunurilor.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Plata factura din alta firma. Compensare. TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 3 comentarii

2010-10-12 13:05:18

Si cu inregistrarea in contabilitate cum ramane? Firma x ramane datoare firmei Y?Pe ce baza, pe baza unei facturi de decontare..........putin ciudat

2010-10-10 20:51:45

Critic raspunsul! NU ESTE LA OBIECT!
1-Firma Y care a platit in fapt in numele firmei X, a efectuat o finantare, in cadrul grupului aceliasi asociati, drept urmare trebuie sa se intocmeasca formele dupa Cod Civil pentru finantare.
2-Firma furnizoare nu are nici o relatie contractuala cu firma Y, deci in principiu ar fi trebuit sa returneze suma incasata catre firma Y. Daca nu a facut-o inseamna ca pe OPL de virament s-a inscris ca transferul banesc reprezinta stingerea obligatiei de plata aferenta achizitiei efectuate de firma X.
3-Intre firmele X si Y finantarea se va deconta conform contractului de finantare.

2010-10-05 14:59:57

Am o parere buna despre articolele publicate de dvs.

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016