Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Se plateste TVA la o factura pentru un produs electronic din Uniune?

de Infotva.ro la 04 Mar. 2010
Tags: tva, factura, produs electronic, codul fiscal

Intrebare: O societate comerciala, inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal desfasoara activitate de cercetare-dezvoltare si este abonata la o revista editata de o societate ...

Intrebare:

O societate comerciala, inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal desfasoara activitate de cercetare-dezvoltare si este abonata la o revista editata de o societate comerciala din Franta. Revista se primeste prin mijloace electronice.

Daca se plateste TVA in Romania pentru acest abonament pentru care s-a primit factura fara TVA si daca se depune declaratie recapitulativa pe formularul (390VIES)?

Raspuns - martie 2010
oferit de Irina Coma,
Editor infoTVA.ro

De la data 1 ianuarie 2010 la pct. 23 alin. (3) din normele metodologice, se precizeaza ca nu se impoziteaza cu cota redusa de 9% prevazuta la art. 140 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, livrarea de carti, ziare si reviste, in cazul in care acestea sunt furnizate pe cale electronica, deoarece operatiunile sunt considerate prestari de servicii conform art. 11 din Regulamentul Consiliului nr. 1.777/2005 de stabilire a masurilor de punere in aplicare a Directivei 77/388/CEE privind sistemul comun privind taxa pe valoarea adaugata.

Pana la 1 ianuarie 2010 la acelasi punct din normele metodologice se preciza aplicarea cotei reduse de 9% prevazute la art. 140 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, pentru livrarea de carti, ziare si reviste inclusiv pentru cele inregistrate pe suport electromagnetic sau pe alte tipuri de suporturi.

Prin urmare trebuie sa retinem ca incepand cu 1 ianuarie 2010 s-a modificat regimul de TVA pentru cartile, ziarele si revistele furnizate pe suport electromagnetic, nefiind considerate livrari de bunuri ci prestari de servicii.

De la 1 ianuarie 2010, asa cum cum se precizeaza la pct. 23 alin. (3) din normele metodologice, locul prestarii serviciilor constituite din carti, ziare si reviste furnizate pe cale electronica, considerate prestari de servicii conform art. 11 din Regulamentul Consiliului nr. 1.777/2005, se stabileste conform prevederilor art. 133 alin. (2), sau dupa caz, art. 133 alin. (5) lit. d) sau alin. (7) din Codul fiscal, in functie de statutul beneficiarului.

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

In cazul nostru beneficiarul are statutul de persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, caz in care pentru stabilirea locului de impozitare pentru revista furnizata pe cale electronica considerata prestare de serivicii se aplica regula de baza prevazuta la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal.

Conform art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice.

Daca serviciile sunt furnizate catre un sediu fix al persoanei impozabile, aflat in alt loc decat cel in care persoana isi are sediul activitatii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix al persoanei care primeste serviciile. In absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabila care primeste aceste servicii isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita.

Atunci cand prestatorul este o persoana impozabila stabilita in alt stat membru, beneficiarul persoana impozabila stabilita in Romania realizeaza o achizitie intracomunitara de servicii care se declara in declaratia recapitulativa prevazuta la art. 1564 din Codul fiscal, daca serviciul nu este scutit de taxa.

In situatia in care beneficiarul persoana impozabila stabilita in Romania nu este inregistrat in scopuri de taxa, trebuie sa indeplineasca obligatiile specifice de inregistrare pentru achizitii intracomunitare de servicii prevazute la art. 153 sau 1531 din Codul fiscal.

Serviciile pentru care se aplica prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal de care beneficiaza persoane impozabile stabilite in Romania si care sunt prestate de un prestator persoana impozabila care nu este stabilit in Romania, au locul prestarii in Romania, fiind aplicabile cotele de TVA prevazute la art. 140 din Codul fiscal sau, dupa caz, scutirile de TVA prevazute la art. 141, 143, 144 sau 1441 din Codul fiscal.

Pentru serviciul care constituie revista furnizata pe cale electronica (din exemplul nostru) nu se aplica scutirile de TVA prevazute la art. 141, 143, 144 sau 1441 din Codul fiscal, fiind operatiune taxabila supusa cotei de 19% prevazute la art. 140 alin. (1) din Codul fiscal.

Conform art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, taxa este datorata de orice persoana impozabila, inclusiv de catre persoana juridica neimpozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153 sau 1531, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestarii in Romania conform art. 133 alin. (2) si care sunt furnizate de catre o persoana impozabila care nu este stabilita pe teritoriul Romaniei sau nu este considerata a fi stabilita pentru respectivele prestari de servicii pe teritoriul Romaniei conform prevederilor art. 1251 alin. (2), chiar daca este inregistrata in Romania conform art. 153 alin. (4) sau (5).

In cazul serviciilor taxabile achizitionate intracomunitar taxa este datorata conform art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv in situatia in care beneficiarul persoana impozabila stabilit in Romania nu si-a indeplinit obligatia de a se inregistra in scopuri de TVA conform art 153 sau 1531 din Codul fiscal.

Prin urmare societatea din Romania fiind inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, aplica taxarea inversa conform art. 157 alin. (2) din Codul fiscal, inscriind taxa aferenta serviciului achizitionat la randurile 7.1 si 7.1.1 si 19.1 si 19.1.1 din decont, atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila si declara in declaratia recapitulativa prevazuta la art. 1564 din Codul fiscal.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Se plateste TVA la o factura pentru un produs electronic din Uniune? ":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016