Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Stornare factura reparatii. Deductibilitate

de Infotva.ro la 29 Iul. 2010
Tags: factura reparatii, deductibilitate, baza de impozitare a tva

Stornare factura reparatii. Deductibilitate Dana HristuIntrebare: In februarie 2009 un client ne-a solicitat repararea unei piese in perioada de garantie. La momentul respectiv firma producatoare din ...

Stornare factura reparatii. Deductibilitate
Dana Hristu

Intrebare: In februarie 2009 un client ne-a solicitat repararea unei piese in perioada de garantie. La momentul respectiv firma producatoare din UE, in urma verificarilor, a stabilit ca defectul nu este din vina producatorului ci al clientului. Ca atare i s-a facturat acestuia piesa + manopera de reparatie. Clientul a sustinut ca este garantie si nu a mai dorit sa achite factura respectiva.

Anul acesta, in urma altor informatii primite, producatorul a revenit asupra deciziei spunand ca acel caz este garantie.

In acest caz eu ar trebui sa stornez factura clientului si sa trec totul pe cheltuiala mea(piesa + manopera).

Aceasta cheltuiala o voi recupera la randul meu de la firma producatoare printr-o factura emisa catre aceasta.

Aceasta cheltuiala a mea va mai fi deductibila in 2010?

Raspuns: Intrucat s-a stabilit in 2010 ca garantia ar fi trebuit acordata in anul precedent, se poate considera o corectie a erorilor contabile iar costul respectiv sa-l atribuiti pe seama contului de profit si pierderi in anul curent, respectiv cheltuiala deductibila.

Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


Conform prevederilor Ordinului 3055/2009 Reglementari contabile conforme cu directivele europene–pct. 63 alin. 3, astfel de erori includ efectele greselilor matematice, greselilor de aplicare a politicilor contabile, ignorarii sau interpretarii gresite a evenimentelor si fraudelor.

In consecinta, la stornarea facturii emisa pentru clientul respectiv, este permisa si ajustarea bazei de impozitare a TVA conform art. 138 lit. b din Codul fiscal.

Avand in vedre ca recuperati acesta cheltuiala de la firma producatoare, practic nu se realizeaza nicio pierdere.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Stornare factura reparatii. Deductibilitate":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016