Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cesiune contract de vanzare-cumparare si refacturarea primelor de asigurare. Se aplica TVA?

de InfoTva.ro la 30 Iun. 2015 Exclusiv
Tags: cesiune contract, vanzare-cumparare, refacturare, taxa, sume, asigurarea, aplicarea tva

In cazul urmator, ca urmare a cesionarii unui contract de vanzare-cumparare, in cadrul caruia au fost platite prime de asigurare pentru o polita ceruta de vanzator, un agent economic trebuie sa refactureze catre "noul comparator" primele de asigurare platite, pentru perioada de derulare de contract cedata. Refacturarea acestor prime de asigurare se va face cu TVA?


Conform art. 129 alin. 2 din Codul fiscal atunci cand o persoana impozabila care actioneaza in nume propriu, dar in contul altei persoane, ia parte la o prestare de servicii, se considera ca a primit si a prestat ea insasi serviciile respective.

La pct. 6 alin. 3 si 4 coroborat cu pct. 7 alin. 2 din Normele metodologice se expliciteaza ca, atunci cand o persoana impozabila care actioneaza in calitate de comisionar, primind facturi pe numele sau de la comitentul vanzator sau, dupa caz, de la furnizor si emitand facturi pe numele sau catre comitentul cumparator ori, dupa caz, catre client, se considera ca actioneaza in nume propriu, dar in contul comitentului. Comisionarul este considerat din punctul de vedere al taxei cumparator si revanzator, respectiv se considera ca furnizorul ori, dupa caz, comitentul vanzator face o livrare de bunuri/prestare de servicii catre comisionar si, la randul sau, comisionarul face o alta livrare de bunuri/prestare de servicii catre comitentul cumparator sau, dupa caz, catre client. Daca, potrivit contractului, comisionarul actioneaza in numele si in contul comitentului ca mandatar, dar primeste si/sau emite facturi pe numele sau, acest fapt il transforma in cumparator revanzator din punctul de vedere al taxei.

Toate acestea reprezinta structura de comisionar, care se aplica si in cazul in care se refactureaza cheltuieli, respectiv atunci cand o persoana impozabila primeste o factura sau alt document pe numele sau pentru livrari de bunuri/prestari de servicii/importuri efectuate in beneficiul altei persoane si refactureaza contravaloarea respectivelor livrari/prestari/importuri. Dupa cum se specifica la pct. 19 alin. 4 din Normele metodologice persoana care refactureaza cheltuieli nu este obligata sa aiba inscrisa in obiectul de activitate realizarea livrarilor/prestarilor pe care le refactureaza.

Cu alte cuvinte, daca societatea cedenta cedeaza si polita de asigurare achizitionata in regim de scutire (fara TVA), atunci refactureaza primele de asigurare tot fara TVA, ca si cum ar fi prestat ea insasi serviciile de asigurare.

In schimb, daca cesiunea contractului de vanzare-cumparare s-a facut cu titlu oneros intervin prevederile art. 137 alin. 2 lit. b din Codul fiscal si ale pct. 18 alin. 8 si pct. 19 alin. 4 din Normele metodologice conform carora structura de comisionar nu se aplica in cazul cheltuielilor accesorii intrucat acestea nu reprezinta o tranzactie separata, ci sunt parte componenta a livrarii/prestarii de care sunt legate, urmand aceleasi reguli referitoare, printre altele, la locul livrarii/prestarii, cotele, scutirile ca si livrarea/prestarea de care sunt legate.
Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii


In acesta ipoteza, in pretul cesiunii contractului de vanzare-cumparare se includ toate cheltuielile accesorii aferente tranzactiei, chiar daca fac obiectul unui contract separat si, cum o asemenea cesiune este o operatiune taxabila cu cota standard de TVA, rezulta ca si pentru cheltuielile accesorii, inclusiv cheltuielile de asigurare se aplica cota standard de TVA. De mentionat este si faptul ca prevederile art. 137 alin. 3 lit. e din Codul fiscal referitoare la neincluderea in baza de impozitare a TVA a asigurarilor nu se aplica decat in situatia in care s-ar refactura costul exact al asigurarii, iar din cele prezentate reiese ca nu este vorba de asa ceva intrucat se refactureaza doar o parte din primele de asigurare platite initial.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa, economist

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cesiune contract de vanzare-cumparare si refacturarea primelor de asigurare. Se aplica TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016