Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Conditii pentru recuperare pierderi fiscale: Fuziunea unei microintreprinderi cu o societate platitoare de impozit pe profit

de InfoTva.ro la 25 Sep. 2018 Exclusiv
Tags: pierdere fiscala, fuziune firme, codul fiscal, microintreprindere

Ce se intampla in cazul in care o societate platitoare de impozit pe profit fuzioneaza cu o alta firma care este microintreprindere - iar aceasta din urma are pierderi fiscale din perioada precedenta cand era platitoare pe impozit pe profit?

Se vor putea prelua la fuziune prin absorbtie de catre firma platitoare de impozit pe profit acele pierderi fiscale precedente ale actualei firme care este microintreprindere, in conditiile in care aceasta va fi absorbita de prima?

Raspunsul specialistului

Potrivit art. 31 alin. 2 din Codul fiscal, pierderea fiscala inregistrata de contribuabilii care isi inceteaza existenta ca efect al unei operatiuni de fuziune se recupereaza de catre contribuabilii care preiau patrimoniul societatii absorbite, proportional cu activele transferate persoanelor juridice beneficiare, potrivit proiectului de fuziune.

La pct. 33 alin. 2 din Normele metodologice de aplicare sunt precizate aspectele ce trebuie avute in vedere la preluarea pierderii fiscale de la contribuabilul cedent la contribuabilul beneficiar. 

Totodata, operatiunilor de fuziune efectuate intre persoane juridice romane le sunt aplicabile si prevederile art. 32 din Codul fiscal, iar potrivit alin. 6 lit. g din acest articol, in situatia in care societatea cedenta inregistreaza pierdere fiscala, in anul curent sau din anii precedenti, nerecuperata pana la data la care operatiunile respective produc efecte, aceasta se recupereaza potrivit prevederilor art. 31.
In cazul microintreprinderilor, conform art. 31 alin. 4 din Codul fiscal, contribuabilii care au fost platitori de impozit pe veniturile microintreprinderilor si care anterior au realizat pierdere fiscala pot recupera pierderea fiscala de la data la care au revenit la sistemul de impozit pe profit, pe perioada cuprinsa intre anul inregistrarii pierderii fiscale si limita celor 7 ani consecutivi.

Pe de alta parte, conform art. 50 alin. 2 si pct. 3 alin. 2 lit. b din Normele metodologice de aplicare, perioada impozabila a unei microintreprinderi se incheie, in cazul fuziunilor care au ca efect juridic incetarea existentei persoanei juridice prin dizolvare fara lichidare, la data inregistrarii hotararii ultimei adunari generale care a aprobat operatiunea sau la alta data stabilita prin acordul partilor, in cazul in care se stipuleaza ca operatiunea va avea efect la o alta data, potrivit legii.
In aceste conditii, desi normele legale nu contin precizari cu privire la fuziunea unei societati platitoare de impozit pe profit cu o microintreprindere, avand in vedere ca aceasta din urma isi inceteaza existenta fara a mai reveni la sistemul de impozit pe profit, pierderea fiscala inregistrata anterior nu va mai putea fi recuperata si, implicit, nu va putea fi cedata societatii absorbante. Practic, la data fuziunii prin absorbtie, societatea cedenta nu are de recuperat pierdere fiscala intrucat este platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor.
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii


Raspuns oferit de specialistii Portal Contabilitate, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton. 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Conditii pentru recuperare pierderi fiscale: Fuziunea unei microintreprinderi cu o societate platitoare de impozit pe profit":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016