Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Facturare drepturi de autor. Cu sau fara TVA?

de InfoTva.ro la 10 Nov. 2011
Tags: drepturi de autor, tva, codul fiscal

O societate A factureaza drepturi de autor. Conform contractului dreptul de autor este cedat altei societati B pe o perioada de 2 ani, societatea B urmand sa faca platile in 3 transe pe parcursul celor 2 ani. Cand trebuie facute facturi de catre societatea A, respectiv cand trebuie colectat TVA, pentru cedarea dreptului de autor?

Solutie oferita de specialistii portalcontabilitate.ro

Cesiunea drepturilor de autor se incadreaza in categoria prestarilor de servicii pentru care faptul generator intervine la data prestarii acestora in baza prevederilor art. 134^1 alin. (1) din Codul fiscal. Avand in vedere faptul ca drepturile de autor sunt cedate pe o perioada de 2 ani, se considera ca firma A presteaza lunar aceste servicii catre firma B in calitate de beneficiar.

Faptul ca plata acestor servicii urmeaza a se face in trei transe in cadrul perioadei de derulare a contractului de 2 ani nu are relevanta in ceea ce priveste aplicarea tratamentului fiscal cu privire la prestarea acestor servicii. Regula generala a aplicare a legislatiei TVA, dar si a celei cu privire la impozitul pe profit sau a impozitului pe venit nu trebuie sa fie afectata de modalitatea si termenele de decontare ale serviciilor prestate.
 
Practic, decontarea valorii operatiunilor realizate nu trebuie sa afecteze tratamentul fiscal d.p.d.v. al TVA si al impozitului pe profit/venit. Din acest motiv, factura trebuia emisa lunar de catre firma A.
  
Factura trebuia emisa la fiecare scadenta prevazuta in contract numai in situatia in care ar fi avut loc incasarea in avans a unor drepturi de autor care urmau sa fie cesionate in baza contractului.
Registrul de Evidenta Fiscala PFA
Registrul de Evidenta Fiscala PFA

Vezi detalii

Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019
Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019

Vezi detalii


  
Din pacate, prestarile de servicii la care faceti referire nu se incadreaza in prevederile exceptiile reglementate prin art . 134^1 alin. (8) din Codul fiscal astfel incat faptul generator sa fie considerat data stipulata in contract pentru plata serviciilor prestate "in cazul livrarilor de bunuri si al prestarilor de servicii care se efectueaza continuu, altele decat cele prevazute la alin. (7), cum sunt: livrarile de gaze naturale, de apa, serviciile de telefonie, livrarile de energie electrica si altele asemenea, se considera ca livrarea/prestarea este efectuata la datele specificate in contract pentru plata bunurilor livrate sau a serviciilor prestate sau la data emiterii unei facturi, dar perioada de decontare nu poate depasi un an."Deci, drepturile de autor nu pot fi incadrate in categoria "alte asemenea" motiv pentru care consider ca factura trebuie emisa lunar, pe intreaga perioada de derulare a contractului de 24 luni. In mod similar, in baza facturilor emise, se calculeaza trimestrial si impozitul pe profit/venit aferent prestarilor de servicii efectuate.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Facturare drepturi de autor. Cu sau fara TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016