Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Plafonul peste care o persoana fizica trebuie sa plateasca TVA este ...

de Infotva.ro la 28 Apr. 2011
Tags: tva, plafon, impozite, taxe

Plafonul peste care o persoana fizica trebuie sa plateasca TVA este suma incasata sau suma bruta din contract?Problema:Va rugam sa ne precizati, in cifra de afaceri de 35.000 EURO, plafonul peste ...

Plafonul peste care o persoana fizica trebuie sa plateasca TVA este suma incasata sau suma bruta din contract?

Problema:

Va rugam sa ne precizati, in cifra de afaceri de 35.000 EURO, plafonul peste care o
persoana fizica trebuie sa plateasca TVA, este suma incasat a sau suma bruta din contract?

Ma refer la contractele de drepturi de autor a regizorilor, artistilor sau contractele de
comision.

Solutie:
Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii



Avand in vedere natura contractelor, asa cum au fost mentionate in intrebare, banuim ca nu va referiti la decalajul ce poate exista intre facturarea unei prestari de servicii si incasarea ei, ci la faptul ca persoana fizica incaseaza efectiv o suma reprezentand suma bruta din contract diminuata cu platile anticipate de impozit pe venit de 10% sau 16%, retinute la sursa conform art. 52 sau art. 521 din Codul fiscal si/sau cu contributiile sociale obligatorii prevazute de OUG 58/2010, modificata prin OUG 82/2010, dupa caz.

Daca aceasta este situatia care va intereseaza (nici acum nu ati precizat concret
circumstantele spetei), atunci in plafonul cifrei de afaceri intra prestarile de servicii la
valoarea bruta din contracte si nu la valoarea efectiv incasata dupa retinerea impozitelor
si/sau contributiilor.

In acest sens, pentru determinarea bazei de impozitare a operatiunilor, cu alte cuvinte a valorii prestatiilor, sunt incidente prevederile art. 137 alin. 2 lit. a din Codul fiscal, conform carora baza de impozitare in intelesul TVA cuprinde si “impozitele si taxele, daca prin lege nu se prevede altfel, cu exceptia TVA”.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Plafonul peste care o persoana fizica trebuie sa plateasca TVA este ...":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016