Atentie contabili!

Modificari importante privind scutirea de TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Studiu de caz: Plata arendei si aplicarea taxarii inverse

de Infotva.ro

de Infotva.ro la 18 Iul. 2011
Tags: arenda, tva, oug 49/2011

Cum poate actiona o societate agricola care detine terenuri in arenda de la persoane fizice si juridice in momentul in care se emit facturile pentru produsele aferente? In conditiile in care plata ...



Cum poate actiona o societate agricola care detine terenuri in arenda de la persoane fizice si juridice in momentul in care se emit facturile pentru produsele aferente? In conditiile in care plata arendei se face in natura, sunt aceste facturi emise cu TVA sau se va aplica taxarea inversa? Toate acestea reprezinta intrebari ale caror raspunsuri sunt primite cu interes de multi antreprenori din acest domeniu.

Legea prevede ca taxarea inversa se aplica doar  pentru urmatoarele tipuri de cereale si plante tehnice, strict reglementate prin OUG 49/2011 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003  privind Codul fiscal si a altor prevederi financiar-fiscale:

a) cereale - grau dur, alac (Triticum spelta), destinat insamantarii, grau comun destinat insamantarii, alt alac (Triticum spelta) si grau comun, nedestinate insamantarii, secara, orz, porumb, boabe de soia, chiar sfaramate;

b) plante tehnice - seminte de rapita sau de rapita salbatica, seminte de floarea-soarelui, sfecla de zahar.
 
Potrivit art 160 alin 1 din Codul fiscal, conditia obligatorie pentru aplicarea taxarii inverse este ca atat furnizorul, cat si beneficiarul sa fie inregistrati in scopuri de TVA conform art. 153. In plus, conform pct 82 alin (1) din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, taxarea inversa se aplica doar pentru:
Ajustarea TVA pas cu pas
Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii

Proceduri obligatorii. Spalarea banilor
Proceduri obligatorii. Spalarea banilor

Vezi detalii

Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii



-livrari de bunuri/prestari de servicii in interiorul tarii -locul livrarii sau locul prestarii are loc  in Romania conform art. 132, respectiv art. 133 din Codul fiscal,
- sunt operatiuni taxabile conform titlului VI din Codul fiscal.
 
In ceea ce priveste plata in natura a arendei, trebuie mentionat ca aceasta nu reprezeinta un schimb de bunuri contra servicii, ci doar o solutie de stinere a unei obligatii de plata rezultata din contractul de arendare incheiat intre parti.

Astfel, plata arendei in natura este echivalenta cu livrarea de bunuri pentru care trebuie emisa factura cu TVA colectata cu cota standard TVA de 24%, in cazul in care nu sunt indeplinite conditiile de mai sus, sau cu taxare inversa in situatia indeplinirii conditiilor pentru aplicarea masurilor de simplificare.

Autor: Infotva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Studiu de caz: Plata arendei si aplicarea taxarii inverse":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 1 comentarii

urus 2012-03-05 13:45:44

ma aflu intr un control de fond iar cu aceasta ocazie am aflat ca tva se calculeaza si plata in natura a arendei in grau

NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA
Atentie contabili!
Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016