Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Studiu de caz: Societate platitoare de TVA

de Infotva.ro la 23 Nov. 2010
Tags: tva, constructii, codul fiscal

Autor: Georgeta Serban MateiIntrebare:O societate platitoare de TVA aflata in faliment urmeaza sa vanda catre o persoana fizica un apartament.Apartamentul se incadreaza in cadrul constructiilor vechi ...

Autor: Georgeta Serban Matei

Intrebare:


O societate platitoare de TVA aflata in faliment urmeaza sa vanda catre o persoana fizica un apartament.

Apartamentul se incadreaza in cadrul constructiilor vechi (este construit de peste 5 ani).

Se pot aplica prevederile art. 141 alin (2) lit (f) din Codul fiscal si pentru vanzarea cladirii catre o persoana fizica sau operatiunea ,, scutita fara drept de deducere '' se aplica doar catre o societate platitoare de TVA?
(Cu alte cuvinte este o conditie de aplicare a metodelor de scutire ca cele doua entitati intre care se efectueaza tranzactia sa fie platitoare de TVA?)
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019
Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019

Vezi detalii

Examenul CECCAR 2019. 100 de Subiecte rezolvate!
Examenul CECCAR 2019. 100 de Subiecte rezolvate!

Vezi detalii


Raspuns:

Aplicarea regimului de scutire fara drept de deducere a TVA reglementat prin art. 141 alin (2) lit (f) nu este conditionat de  calitatea juridica a cumparatorului de bun imobil. Astfel, cumparatorul poate fi:

- o persoana impozabila inregistrata sau neinregistrata in scopuri de TVA;

- o persoana neimpozabila (o institutie publica, o persoana fizica sau orice alta entitate care nu realizeaza activitati economice astfel incât sa fie considerata o persoana impozabila). 

Pentru aplicarea acestui regim de scutire fara drept de deducere a TVA trebuie sa analizati daca bunul imobil in cauza a suferit, ulterior achizitiei,  lucrari de modernizare si transformare astfel incât prin valoarea lucrarilor efectuate acel imobil sa se incadreze in categoria constructiilor noi pentru care ajustarea trebuie efectuata pentru o perioada de 20 de ani calculata de la data de 1 ianuarie a anului in care investitiile au fost puse in functiune.  Daca au avut loc astfel de lucrari, in anumite conditii trebuie efectuata ajustarea sumei TVA deduse pentru lucrarile de modernizare si transformare.

Ajustarea se efectueaza chiar  daca imobilul este vechi, dar   respectivul bun imobil a suportat  lucrari de modernizare sau transformare a caror valoare depaseste 20% din valoarea de piata a bunului iar pe pe parcursul efectuarii unor astfel de lucrari  v-ati exercitat dreptul de deducere.  Prin articolul  161 ,,dispozitii tranzitorii,, din Codul fiscal,  de la alineatul 1 la 14, sunt reglementate diverse situatii care va impun ajustarea TVA deduse pentru imbobile vechi care au suportat lucrari de modernizare si transformare.

In situatia in care apartamentul respectiv reprezinta pentru firma dvs. un bun de capital utilizat anterior vanzarii pentru desfasurarea  activitatii economice, trebuie sa aveti in vedere faptul ca desi operatiunea de vanzare este scutita fara drept de deducere, nu aveti obligatia sa exercitati dreptul de deducere a TVA aferenta achizitiilor de bunuri si servicii pe baza de pro-rata.

Valoarea unor astfel de operatiuni nu se iau in calcul la determinarea valorii totale a livrarilor de bunuri si prestarilor de servicii pentru care  nu se exercita dreptul de deducere a TVA inscrisa la numitor in formula de calcul a pro rata. 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Studiu de caz: Societate platitoare de TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016