Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Vanzare imobil vechi. Ce regim TVA se aplica?

de InfoTva.ro la 18 Ian. 2018
Tags: tva, vanzare imobile, cod fiscal

In analiza urmatoare, vom discuta despre o societate care a cumparat in anul 1994, cu factura purtatoare de TVA, un apartament (nou) la parterul unui bloc si a dedus o parte din TVA aferenta facturii respective conform pro-ratei valabila in acea perioada.

In prezent, societatea doreste sa vanda apartamentul unei persoane fizice (unul dintre asociati) la valoarea de piata stabilita in urma unei evaluari facute de un expert ANEVAR.

Vom vedea daca factura va cuprinde TVA.

Iata raspunsul specialistului!

Potrivit art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, livrarea de constructii/parti de constructii si a terenurilor pe care sunt construite, precum si a oricaror altor terenuri. Prin exceptie, scutirea nu se aplica pentru livrarea de constructii noi, de parti de constructii noi sau de terenuri construibile.
 
Potrivit art. 292 alin. (2) lit. f) punctul 4 din Codul fiscal, o constructie noua cuprinde si orice constructie transformata sau parte transformata a unei constructii, daca costul transformarii, exclusiv taxa, se ridica la minimum 50% din valoarea constructiei sau a partii din constructie, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformarii.
 
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii


Vom considera apartamentul fiind o constructie veche. In acest caz, livrarea de constructii este scutita de tva fara drept de deducere.

Taxa deductibila aferenta bunurilor de capital se ajusteaza  pe o perioada de 20 de ani, pentru constructia sau achizitia unui bun imobil, precum si pentru transformarea sau modernizarea unui bun imobil, daca valoarea fiecarei transformari sau modernizari este de cel putin 20% din valoarea totala a bunului imobil/partii de bun imobil dupa transformare sau modernizare.

Apartamentul a fost achizitionat in 1994, in consecinta perioada de ajustare pentru tva dedusa la achizitie a expirat, iar societatea nu are obligatia efectuarii ajustarii in cazul vanzarii fara tva.

In concluzie, imobilul se vinde fara tva si este necesara efectuarea ajustarii TVA dedusa la achizitia imobilului.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Daniel Crevelescu, economist.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Vanzare imobil vechi. Ce regim TVA se aplica?":
Rating:

Nota: 3.38 din 5 din 8 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016