Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Vanzare imobile. In ce conditii colectam TVA?

de InfoTva.ro la 15 Apr. 2013 Exclusiv
Tags: tva, hg 44/2004, vanzare imobil, colectare tva, contract de vanzare-cumparare

Vom analiza mai jos cazul unei societati care a achizionat de la o persoana fizica in 2011 un imobil pe baza contractului de vanzare-cumparare (nu s-a dedus TVA). In anul 2013, societatea vinde imobilul unei persoane fizice conform contractului de vanzare-cumparare. Vom stabili astfel daca in conditiile amintite se va colecta TVA.

Solutia consultantului:

Din punctul de vedere al TVA, sunt aplicabile prevederile de la art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, ce stabileste urmatoarele:


- vanzarea de cladiri vechi este scutita de TVA fara drept de deducere;
- vanzarea de cladiri noi este supusa TVA, iar prin cladire noua intelegem o cladire ce are prima utilizare in anul vanzarii sau in anul anterior, respectiv pentru vanzarile de cladiri din anul 2013, sunt cladiri noi toate cladirile ce au prima utilizare incepand cu 01 ianuarie 2012.
 
De asemenea, o constructie noua este si constructia ce a fost modernizata, iar valoarea modernizarii depaseste mai mult de 50% din valoarea de piata a cladirii, asa cum rezulta dintr-un raport de evaluare. In acest caz, legea precizeaza in mod expres existenta unui raport de evaluare.
 
- vanzarea de terenuri neconstruibile este scutita de TVA fara drept de deducere;
- vanzarea de terenuri construibile este supusa TVA.
Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


 
Normele de aplicare pentru art. 141 din Codul fiscal , regasite la pct. 37 din HG 44/2004 , stabilesc ca daca se tranzactioneaza un imobil format de un teren pe care se afla o constructie veche, aflate la acelasi numar cadastral, regimul TVA este dat de activul cu valoarea cea mai mare.
 
Astfel, daca constructia este veche, si are valoare mai mare decat terenul, intreaga tranzactie este scutita de TVA fara drept de deducere. Daca valoarea terenului, asa cum rezulta dintr-un raport de evaluare, este mai mare decat valoarea constructiei, intreaga tranzactie este supusa TVA.
 
Observam ca exista posibilitatea ca din punctul de vedere al tranzactiei sa se efectueze o vanzare scutita de TVA, insa aceste vanzari sunt scutite de TVA fara drept de deducere, fapt pentru care trebuie sa se ajusteze TVA dedus initial la eventuale  modernizari, conform prevederilor de la art. 149 alin. (4) din Codul fiscal . Se vor avea in vedere numai modernizarile ce depasesc 20% din valoarea bunului, anterioara fiecarei modernizari, conform art. 149 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal .
 
In esenta, prin ajustarea TVA, se intelege plata la buget a unei sume din TVA - ul dedus la ridicarea/modernizarea constructiei, efectuata la data vanzarii in regim de scutire de TVA fara drept de deducere.
 
Normele de aplicare pentru art. 149 din Codul fiscal au prezentat mai multe exemple de ajustare a TVA, din care retinem urmatoarele aspecte legislative:

- perioada de ajustare pentru cladiri este de 20 de ani;
- perioada de ajustare incepe la data de 01 ianuarie a anului in care a fost construita/modernizata cladirea;
- se achita TVA la buget din TVA - ul dedus initial, proportional cu perioada de neutilizare a cladirii in cei 20 de ani prevazuti ca ajustare in Codul fiscal ;
- anul in care s-a schimbat destinatia cladirii este unul considerat integral de neutilizare in activitati economice.
 
In concluzie, daca aceasta cladire nu se afla pe un teren, se poate vinde in regim de scutire de TVA. Societatea are dreptul sa opteze pentru plata TVA, conform art. 141 alin. (3) din Codul fiscal , prin depunerea unei notificari la autoritatea fiscala.  Daca se opteaza pentru plata TVA la vanzarea imobilelor scutite de TVA, nu se mai impune ajustarea TVA dedus la eventualele modernizari.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Vanzare imobile. In ce conditii colectam TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016