Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Asigurare de viata care include si cheltuieli medicale. Este deductibila in limita celor 250 euro?

de Infotva.ro la 24 Sep. 2010
Tags: cheltuieli deductibile, codul fiscal, impozit pe profit

Asigurare de viata care include si cheltuieli medicale. Este deductibila in limita celor 250 euro? Dana Jinga, valabil la 23-Sep-2010 Intrebare: Asigurare de viata care include si cheltuieli ...


Asigurare de viata care include si cheltuieli medicale. Este deductibila in limita celor 250 euro?

Dana Jinga, valabil la 23-Sep-2010

Intrebare: Asigurare de viata care include si cheltuieli medicale, platita de firma in numele unui angajat este deductibila in limita celor 250 euro, in conformitate cu art. 21 al. 3 litera k sau este nedeductibila in conformitate cu art. 21 al. 4 litera k? Mentionez ca sumele aferente nu au fost incluse in veniturile salariale.

Singurul loc unde toate intrebarile isi gasesc raspuns.
Convinge-te CLICK AICI

Raspuns: Conform art. 21 alin. 3 lit. k din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, sunt deductibile limitat la calculul profitului impozabil:

"cheltuielile cu primele de asigurare voluntara de sanatate, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 250 euro intr-un an fiscal, pentru fiecare participant".

Conform art. 21 alin. 4 lit. k din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, nu sunt deductibile la calculul profitului impozabil:

Registrul de Evidenta Fiscala PFA
Registrul de Evidenta Fiscala PFA

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice
Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii

" cheltuielile cu primele de asigurare platite de angajator, in numele angajatului, care nu sunt incluse in veniturile salariale ale angajatului, conform titlului III".

Concluzie: Avand in vedere ca nu este o asigurare voluntara de sanatate, nu se incadreaza in art. 21 alin. 3 lit. k ; cheltuielile nu sunt incluse in veniturile salariale, de unde rezulta o cheltuiala nedeductibila la calcul profitului impozabil conform art. 21 alin. 4 lit. k.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Asigurare de viata care include si cheltuieli medicale. Este deductibila in limita celor 250 euro?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016