Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cheltuielile privind serviciile de catering sunt deductibile?

de Infotva.ro la 11 Nov. 2010
Tags: catering, cheltuieli, venituri

Autor: Elena Ionescu, raspuns valabil la data de 08 noiembrie 2010Intrebare:Cheltuielile privind serviciile de catering pentru salariati si colaboratori care desfasoara activitatea pe diferite ...

Autor: Elena Ionescu, raspuns valabil la data de 08 noiembrie 2010

Intrebare:
 
Cheltuielile privind serviciile de catering pentru salariati si colaboratori care desfasoara activitatea pe diferite santiere din tara sunt deductibile dpdv fiscal sau sunt supuse unei anumite limite?
 
Raspuns: 
 
Profitul impozabil se calculeaza, potrivit dispozitiilor art. 19 din Codul fiscal, ca diferenta intre veniturile realizate din orice sursa si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, baza din care se scad veniturile neimpozabile si la care se adauga cheltuielile nedeductibile.
 
Conform dispozitiilor art. 21 din Codul fiscal, cheltuielile sunt deductibile daca sunt efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile si/sau daca sunt prevazute in alte acte normative.
Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


 
In grupa cheltuielilor deductibile sunt prevazute (art. 21, alin. 3, lit. e) cheltuielile efectuate potrivit legii pentru acordarea tichetelor de masa.
 
Actul normativ care reglementeaza materia tichetelor de masa este Legea 142/1998, cu modificarile si completarile ulterioare.
 
Conform dispozitiilor acestui act normativ salariatii din cadrul societatilor comerciale, pot potrivit prevederilor contractului colectiv de munca, o alocatie individuala de hrana, acordata sub forma tichetelor de masa, suportata integral pe costuri de angajator.
 
Lunar fiecare salariat poate folosi un numar de tichete cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in         
 unitate.
 
De asemenea pot fi efectuate cheltuieli pentru salariatii proprii, corespunzatoare valorii nominale a tichetelor de masa, si de catre angajatorii care au organizate cantine-restaurant sau bufete.
 
Incepand cu data de 1 septembrie 2009, si pana in prezent tichetele de masa au o valoare de 8,72 lei.
 
Pana la data intrarii in vigoare a  OUG 58/2010 aceste sume nu erau impozitate nici la salariat.
 
Avand in vedere aceste reglementari, rezulta ca o societate poate suporta contravaloarea cheltuielilor de catering in limita tichetelor de masa. Pentru salariat intreaga suma este considerata venit salarial si este impozabil incepand cu luna iulie 2010.
 
In cazul in care activitatea societatii se incadreaza in anumite domenii cu caracter specific cum sunt mineritul, navigatia etc. pentru care exista reglementari speciale se poate acorda alocatia de hrana. Cheltuielile cu alocatia de hrana sunt deductibile la persoana juridica pana la nivelul unui tichet de masa, iar pentru salariat sunt venituri neimpozabile.
 
Daca prin colaboratori intelegeti persoane fizice cu care aveti incheiate contracte de prestari de servicii, cheltuielile de catering sunt nedeductibile.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cheltuielile privind serviciile de catering sunt deductibile?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016