Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Decontare cheltuieli pentru un tert. Cum facem deducerea?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 07 Mai. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, decontare cheltuieli tert, contract prestari servicii, utilitati

Vom stabili mai jos daca sunt deductibile cheltuielile (utilitati) prevazute intr-un contact de prestari servicii ca urmand a fi suportate de catre societate.



Solutia consultantului:

Chiar daca la prima vedere ar parea cheltuieli in vederea bunei activitati a societatii, si se realizeaza o optimizare de costuri prin reducerea onorariului consultantului, in realitate cheltuiala nu are un scop de realizare a uni venit impozabil, conform art. 21 alin. ( 1 ) din Codul fiscal.

In esenta, aceste costuri conduc la optimizarea veniturilor consultantului, ce are totusi un patrimoniu de afectatiune diferit de patrimoniul societatii dvs. Astfel, noi consideram aceasta cheltuiala nedeductibila la calculul impozitului pe profit.

Mai mult, nici TVA de la achizitiile respective nu poate fi dedus deoarece nu se realizeaza o operatiune impozabila, conform art. 145 din Codul fiscal.

De asemenea, suportarea unor cheltuieli in numele unei persoane fizice, daca acest consultant este o persoana fizica, conduce la obligatia de analiza a prevederilor de la art. 78 din Codul fiscal - alte venituri. Normele pentru acest articol introduc cateva reguli de impozitare pentru beneficiile persoanelor fizice, cand acestea sunt terte fata de societate.
Balanta de verificare de la A la Z. Analize, corelatii, studii de caz
Balanta de verificare de la A la Z. Analize, corelatii, studii de caz

Vezi detalii

 Documente suplimentare obligatorii in caz de control
Documente suplimentare obligatorii in caz de control

Vezi detalii

Bugete, Cash flow, Rentabilitate, Risc
Bugete, Cash flow, Rentabilitate, Risc

Vezi detalii



Ca si metoda de optimizare, va recomandam sa refacturati reciproc aceste costuri.
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Decontare cheltuieli pentru un tert. Cum facem deducerea?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016