Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Achizitii de servicii intracomunitare cu plata in avans. Completam Declaratia 390?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 14 Iun. 2017 Exclusiv
Tags: avans, declaratia 390, furnizor, prestari servicii

In cazul in care aveti o afacere care presupune si incheierea de contracte cu furnizori straini, atunci urmatorul studiu de caz se va dovedi cat se poate de folositor, inclusiv in ce priveste conditiile de intocmire a Declaratiei 390.

 
In analiza urmatoare, avem o firma care are un contract de prestari servicii cu firma din alt stat UE. Firma a platit un avans unui furnizor din acelasi stat pentru proiect avicol. Vom vedea care este monografia contabila pentru inregistrarea avansului si daca trebuie intomicta Declaratia 390 si pentru avans.
 
Pentru plata avansului nefacturat nu aveati obligatia de a emite autofactura si nici de a raporta operatiunea in declaratia 390. Daca furnizorul nu emite factura pana pe data de 15 ale lunii urmatoare, aveti obligatia intocmirii autofacturii conform art. 319 alin. (16) din Codul fiscal.
 
Plata avansului o inregistrati:
4092 = 5124
 
Primirea facturii:
Autoturisme pe firma. Regim fiscal-contabil
Autoturisme pe firma. Regim fiscal-contabil

Vezi detalii

Controale TVA 2021
Controale TVA 2021

Vezi detalii

Ajustarea TVA pas cu pas
Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii

628 = 401
4426 = 4427
 
Factura se declara in 390
 
Regularizare avans:
401 = 4092
 
Oricum, in 390 achizitia se declara o singura data. Daca primiti o factura de avans o declarati in 390. Pe factura finala vi se storneaza avansul si declarati in 390 diferenta (daca factura finala este mai mare decat valoarea avansului). Nu trebuie sa dublati sumele declarate in 390.
 
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil
 
 
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitii de servicii intracomunitare cu plata in avans. Completam Declaratia 390?":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate
Atentie contabili!
Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016