Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Servicii de transport marfa efectuate intr-un stat UE. Factura fara TVA

de InfoTva.ro la 25 Apr. 2013 Exclusiv
Tags: tva, emiterea facturii, servicii transport, prestari servicii, codul fiscal

Vom analiza mai jos cazul unei societati de transport cu sediul social in Romania. In baza unui contract de colaborare cu o firma dintr-un alt stat UE, se efectueaza transport de marfa doar pe teritoriul tarii respective, in baza comenzilor de transport ale acestei firme. Vom vedea astfel cum se va intocmi factura de prestari servicii, din punct de vedere al TVA-ului.




Solutia consultantului:

Potrivit art. 133 alin. 2 din Codul fiscal, locul prestarii serviciilor de transport marfa catre un beneficiar persoana impozabila este considerat a fi locul unde este situat beneficiarul, adica in Spania, operatiunea nefiind impozabila in Romania conform art. 126 din Codul fiscal.

In consecinta, factura de prestari de servicii va fi intocmita de societatea prestatoare din Romania catre societatea beneficiara din Spania fara TVA, pentru aceasta operatiune taxa fiind datorata de client.

Avand in vedere prevederile art. 155 alin. 19 lit. l si m din Codul fiscal (cu corespondenta in art. 226 alin. 11 si 11a din Directiva 2006/112/CE) in cazul unei scutiri sau atunci cand clientul este persoana obligata la plata taxei, in factura se mentioneaza trimiterea la dispozitia aplicabila din directiva ori la dispozitia corespunzatoare de drept intern sau orice alta mentiune prin care se arata ca livrarea de bunuri sau prestarea de servicii face obiectul unei scutiri sau a procedurii de taxare inversa.
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019

Vezi detalii

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


Astfel, societatea din Romania va inscrie in factura de prestari servicii una din mentiunile "taxare inversa", "clientul obligat la plata taxei conform art. 199 alin. 1 lit. a din Directiva 2006/112/CE" sau chiar "clientul obligat la plata taxei conform art. 150 alin. 6 Cod fiscal".

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Servicii de transport marfa efectuate intr-un stat UE. Factura fara TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016