Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Termen emitere factura la marfa livrata pe aviz. Cum declaram TVA?

de InfoTva.ro la 09 Apr. 2013 Exclusiv
Tags: tva, livrari de produse, decontul de tva, exigibilitate, facturare

Vom analiza mai jos situatia unor livrari de produse pe baza de aviz de insotire in cursul lunii martie, pentru care factura se emite pana in a 15 zi a lunii urmatoare, cu data din luna aprilie. Vom vedea astfel daca in aceasta situatie TVA-ul se declara in decontul de TVA aferent lunii martie sau in decontul de taxa pe valoarea adaugata aferent lunii aprilie tinand cont de data facturii.

De asemenea, se va stabili daca factura poate fi emisa pana in data de 15 aprilie inclusiv sau daca data facturii nu trebuie sa depaseasca 31.03.2013, astfel incat raportarea operatiunii sa se efectueze prin decontul aferent lunii martie 2013.

Solutia consultantului:

Raspunsul nostru se editeaza considerand ca societatea dvs nu aplica sistemul de TVA la incasare.

Astfel, pentru dvs, exigibilitatea TVA (colectarea TVA) intervine la data livrarii bunurilor, conform art. 134^1 alin. (1) din Codul fiscal. Acest lucru inseamna ca aveti obligatia sa colectati TVA la data livrarii bunurilor.

Desigur, este foarte clara si precizarea ca factura se emite cel tarziu pana pe 15 a lunii urmatoare, conform art. 155 alin. (15) din Codul fiscal.

Observam insa ca termenul de facturare pana pe 15 a lunii urmatoare nu amana si exigibilitatea TVA pana pe 15 a lunii urmatoare, astfel autoritatile fiscale sunt indreptatite sa calculeze penalitati de intarziere pentru o luna de zile, daca dvs colectati TVA in data de 15 a lunii urmatoare in baza facturii.
Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii



In practica, societatile evita acest fapt si emit factura la data livrarii bunurilor/prestarii serviciilor, ca si o cutuma, pentru a evita riscul calcularii de penalitati si dobanzi de intarziere. Subliniem faptul ca emiterea facturii poate fi facuta pana pe 15 a lunii urmatoare, insa colectarea TVA intervine la data livrarii bunurilor/prestarii serviciilor.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Termen emitere factura la marfa livrata pe aviz. Cum declaram TVA?":
Rating:

Nota: 4.31 din 5 din 8 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016