Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cand suntem obligati sa detinem casa de marcat?

de InfoTva.ro la 14 Mai. 2014 Exclusiv
Tags: bonul fiscal, emitere chitanta, factura, vanzare ocazionala, obligatie, casa de marcat

Pentru a incadra corect obligatia detinerii casei de marcat, luam ca exemplu situatia in care se vand anumite bunuri ocazional (materiale de constructii) catre persoane fizice. Vanzarea se face prin emiterea de chitanta si factura.




In situatia in care e necesara casa de marcat, vom stabili daca e obligatoriu sa se mentioneze pe bonul fiscal toate produsele vandute, la fel ca in factura sau daca se poate inscrie mentiunea: " articole cf factura".

Conform art.1 alin.(1) si (2)  din OG 28/1999, operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscal, fiind obligati sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor. La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala.

Conform art. 4 alin (1),  bonul fiscal este documentul emis de aparatul de marcat electronic fiscal, care trebuie sa cuprinda cel putin: denumirea si codul fiscal ale agentului economic emitent; adresa de la locul de instalare a aparatului de marcat electronic fiscal; logotipul si seria fiscala ale aparatului; numarul de ordine; data si ora emiterii; denumirea fiecarui bun livrat sau serviciu prestat; pretul sau tariful unitar; cantitatea; valoarea pe fiecare operatiune, inclusiv taxa pe valoarea adaugata, cu indicarea cotei de taxa; valoarea totala a bonului, inclusiv taxa pe valoarea adaugata; valoarea totala a taxei pe valoarea adaugata pe cote de taxa, cu indicarea nivelului de cota; valoarea totala a operatiunilor scutite de taxa pe valoarea adaugata, precum si valoarea altor taxe care nu se cuprind in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata, daca este cazul.

In cazul expus mai sus, daca o firma efectueaza catre persoane fizice , chiar si ocazional, livrari de bunuri si servicii, se interpreteaza ca aceasta efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul direct catre populatie, intrand sub incidenta  OG 28/1999.
Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii


In descrierea succinta a cazului prezentat, retinem ca este vorba de livrare de materiale de constructii, ceea ce inseamna ca nu intra in cazurile exceptate de la utilizarea casei de marcat, precizate in art.2 OG 28/1999.

Astfel, va avea obligatia respectarii intocmai a prevederilor legale cu privire la detinerea si utilizarea  de aparate de marcat electronice, conform OG 28/1999: emiterea de bonuri de la casa de marcat electronic. Acestea trebuie sa cuprinda elementele mai sus specificate.

Retinem ca societatea desfasoara in fapt comert cu ridicata catre alte persoane juridice a materialelor de constructii si echipamentelor sanitare. Daca in acelasi spatiu si din aceeasi gestiune livreaza direct catre populatie marfa, inseamna ca desfasoara si comert cu amanuntul concomitent cu desfasurarea activitatii de comert cu ridicata.

Atentionez ca acest lucru este interzis, recomandand in acest sens a se tine cont  de prevederile Normelor de aplicare a OG 99/2000, privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, care precizeaza la art.80 alin.(22) ca : constituie contraventie daca nu a fost savarsita in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa constituie infractiune,  fapta de  exercitarea de activitati de comert cu ridicata si comert cu amanuntul in aceeasi structura de vanzare, respectiv suprafata de vanzare, cu amenda de la 2.000 lei la 10.000 lei si cu interzicerea uneia dintre cele doua activitati.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cand suntem obligati sa detinem casa de marcat?":
Rating:

Nota: 3.5 din 5 din 2 voturi




Comentarii 1 comentarii

Petrariu Emilia 2014-05-15 13:58:58

Am citit articolul si nu am reusit sa inteleg un aspect. La inceputul articolului sa specificat ca vanzarea se face cu factura si chitanta fiscala. Constituie infractiune faptul ca pentru incasare se utilizeaza chitanta fiscala si nu bonul fiscal atata timp cat se ataseaza si factura fiscala? Mentionez ca tot in articol se specifica ca vanzarea catre persoane fizice se face ocazional.
Multumesc.

Articole similare

VANZARE OCAZIONALA. Casa de marcat
Mai multe articole despre vanzare ocazionala
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016