Atentie contabili!


Modificari importante privind cotele de TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 
 

Prestari servicii intracomunitare. Care va fi perioada fiscala pentru TVA?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 19 Iul. 2013 Exclusiv
Tags: tva, prestari servicii intracomunitare, opanaf 1165/2009, declaratia 390

Prin cele ce urmeaza, analizam cazul unei firme care este cu TVA trimestrial de la 1 ianuarie 2013, platitoare de impozit pe profit. In luna aprilie efectueaza o vanzare de servicii pentru o firma dintr-un alt stat membru UE. Societatea trebuie sa emita declaratia 300 in care la randul 3 si 3.1 se trec livrarile si automat daca apare ceva completat pe acest rand se face si declaratia 390. Vom stabili in ce masura este corect ca societatea sa declare vanzarea la iunie 2013 sau sa se inregistreze cu TVA lunar (caz in care ar fi trebuit sa declare aceasta vanzare din aprilie).



Solutia consultantului:

Societatea va depune decont de TVA tot trimestrial, nu lunar, intrucat presteaza servicii intracomunitare si nu efectueaza achizitiii intracomunitare de bunuri, caz in care era obligata sa schimbe si perioada fiscala si sa depuna formularul 092 conform art. 156^1 alin. (2) coroborat cu art. 156^1 alin. (6^1) din Codul fiscal.

Numai in acest caz aveti obligatia depunerii forumularului 092 potrivit OPANAF 1165/2009.
 
Potrivit art. 156^1 alin. (5) din Codul fiscal daca cifra de afaceri obtinuta la 31.12.2012, nu depaseste plafonul de 100.000 de euro, persoana impozabila va utiliza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala cu exceptia situatiei in care persoana impozabila a efectuat in cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achizitii intracomunitare de bunuri.

Astfel ca, la data de 25 iulie 2013 va depune decontul de TVA trimestrial, cumuland datale din cele trei luni: aprilie, mai , iunie iar la rd.3, 3.1 va completa prestarea de servicii intracomunitara efectuata in luna aprilie.
 
Prin urmare, in cazul in care faceti livrari intracomunitare de bunuri sau servicii aveti obligatia depunerii declaratiei 390 lunar, numai pentru lunile in care faceti facturi catre clientii intracomunitari si sa raportati trimestrial in decontul de TVA operatiunile intracomunitare efectuate (livrari de bunuri si/sau servicii).
Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri




Votati articolul "Prestari servicii intracomunitare. Care va fi perioada fiscala pentru TVA?":
Rating:

Nota: 3.21 din 5 din 7 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Cote de TVA aplicabile de la 1 ianuarie 2024. Noutati fiscale si Scutiri de TVA

Atentie contabili!

Modificari importante privind cotele de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!
"Cote de TVA aplicabile de la 1 ianuarie 2024. Noutati fiscale si Scutiri de TVA" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

Cote de TVA aplicabile de la 1 ianuarie 2024. Noutati fiscale si Scutiri de TVA Modificari importante privind cotele de TVA!

Descarca GRATUIT Raportul Special!

"Cote de TVA aplicabile de la 1 ianuarie 2024. Noutati fiscale si Scutiri de TVA"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016