Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Bilet la ordin. Modificare forma juridica beneficiar. Cum pot fi girate bilete la ordin?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de InfoTva.ro la 11 Sep. 2014 Exclusiv
Tags: bilet la ordin, girare, beneficiar, bilete la ordin, girul, legea 58, cambie

In situatia urmatoare, societatea comerciala si-a schimbat forma juridica din S.A. in S.R.L. pastrand acelasi RO, acelasi J, acelasi sediu si aceeasi activitate. Se schimba astfel doar forma de organizare din motive financiare.


Inainte de transformarea in SRL, unitatea primeste de la clienti Bilete la Ordin emise pe S.A. Dupa transformarea in SRL, cum va proceda firma cu acele bilete la ordin in conditiile in care doreste sa le gireze si va aparea o noua forma de organizare juridica?

Actul normativ prin care este reglementat biletul la ordin este Legea 58/1934. In cuprinsul acestei legii nu sunt prevazute situatii in care se modifica datele initiale ale beneficiarului  BO.

Potrivit prevederilor art. 106 din acest act normativ ,  sunt aplicabile biletului la ordin, in masura in care nu sunt incompatibile cu natura acestui titlu, dispozitiunile relative la cambie, privind  girul (art. 13-23);

Potrivit prevederilor art. 15, girul trebuie scris pe BO; el trebuie sa fie semnat de girant.
 
   Girul este valabil chiar daca beneficiarul nu este mentionat sau girantul a pus numai semnatura (gir in alb). In acest din urma caz, girul pentru a fi valabil, trebuie sa fie scris pe BO.
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii

Controale TVA 2021

Controale TVA 2021

Vezi detalii

Ajustarea TVA pas cu pas

Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii


Potrivit prevederilor art. 18,  detinatorul unui BO este socotit posesor legitim, daca justifica dreptul sau printr-o serie neintrerupta de giruri, chiar daca ultimul gir este in alb. Girurile sterse se socotesc, in aceasta privinta, nescrise.

    Daca un gir in alb este urmat de un alt gir, semnatarul acestuia este socotit ca a dobandit BO prin efectul unui gir in alb.

    Daca o persoana a pierdut, prin orice intamplare, posesiunea unei BO, noul posesor care justifica dreptul sau in modul aratat in alineatul precedent, nu este tinut sa predea BO, afara numai daca a dobandit-o cu rea credinta, sau daca a savarsit o greseala grava in dobandirea acestuia.

In concluzie,avand in vedere aceste prevederi,  apreciez ca nu exista nicio problema in momentul girarii acestui BO in situatia in care s-a modificat denumirea initiala a beneficiarului.

Potrivit prevederilor din Norma –cadru nr.6/1994 privind comertul facut de institutiile de credit cu cambii si bilete la ordin, emisa de catre BNR ,  girarea titlului catre o societate bancara poarta denumirea de scontare si constituie o modalitate prin care posesorul BO isi poate procura prin gir bani, mai inainte de scadenta.
 
Potrivit prevederilor pct. 505, -in ceea ce priveste numele beneficiarului sau purtatorului biletului la ordin, Banca Nationala a Romaniei si institutiile de credit vor aplica dispozitiile pct. 29 si pct. 73 din prezentele norme-cadru.

 Potrivit dispozitiilor punctelor respective,  in aplicarea dispozitiilor legislatiei romane privind societatile comerciale, Banca Nationala a Romaniei si institutiile de credit vor accepta numai cambii in care numele trasului este indicat prin numele si prenumele persoanei fizice, asa cum se afla acestea inscrise in actul de identitate, sau prin denumirea persoanei juridice, asa cum se afla aceasta inscrisa in registrul comertului. Lipsa acestei mentiuni duce la nulitatea BO.

Banca Nationala a Romaniei si institutiile de credit nu vor accepta BO in alb necompletate la momentul intrarii in portofoliul lor.

Avand in vedere aceste prevederi va recomand sa va adresati unitatii bancare unde acesta este platibil pentru a va indruma in situatia prevazuta de dvs.,  intrucat nici in continutul acestei norme nu sunt prevazute precizari cu privire la cele mentionate de dvs.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Bilet la ordin. Modificare forma juridica beneficiar. Cum pot fi girate bilete la ordin?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016