Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Incasari si plati pe baza unui bilet la ordin. Cum deducem TVA-ul?

de InfoTva.ro la 10 Sep. 2015 Exclusiv
Tags: incasari, plati, tva, deducere, colectare tva, incasare, cod fiscal, bilet la ordin

In cazul urmator, firma are un bilet la ordin de la un client in suma de 10.000 lei cu data scadenta la 28.09.2015. Biletul la ordin se gireaza unui furnizor in data de 25.08.2015. La ce data se colecteaza si deduce TVA (28.09.2015 sau 25.08.2015)?


- Din punct de vedere al TVA colectat:

Potrivit prevederilor pct. 16 indice 2 alin. (12)  din Normele metodologice de aplicare a art.134 indice 2 din Codul fiscal, in cazul in care incasarea se efectueaza prin instrumente de plata de tip bilet la ordin, data incasarii contravalorii totale/partiale a livrarii de bunuri/prestarii de servicii de catre persoana care aplica sistemul TVA la incasare este:

b) data girului, in situatia in care furnizorul/prestatorul care aplica sistemul TVA la incasare gireaza instrumentul de plata altei persoane. In acest scop se pastreaza o copie de pe instrumentul de plata care a fost girat, in care se afla mentiunea cu privire la persoana catre care a fost girat instrumentul de plata.

Din punct de vedere al TVA deductibila:

Potrivit prevederilor pct.45 alin. (13)  din Normele metodologice de aplicare, in scopul aplicarii prevederilor art. 145 alin. (1 indice 1 ) si (1 indice 2) din Codul fiscal:
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii


-  in cazul in care plata se efectueaza prin instrumente de plata de tip bilet la ordin, data platii contravalorii totale/partiale a achizitiilor de bunuri/prestarii de servicii efectuate de la/de persoana care aplica sistemul TVA la incasare, este:

-    data girului catre furnizor/prestator, in situatia in care cumparatorul nu este emitentul instrumentului de plata, in acest scop fiind obligatorie pastrarea unei copii a instrumentului de plata in care este mentionata si persoana catre care a fost girat instrumentul de plata;


Asadar trebuie sa colectati/deduceti TVA la data girului respectiv in data de 25.08.2015.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil, consultant fiscal

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Incasari si plati pe baza unui bilet la ordin. Cum deducem TVA-ul?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016