Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cand se poate trece de la impozit pe profit la impozit pe veniturile microintreprinderilor?

de InfoTva.ro la 21 Apr. 2015 Exclusiv
Tags: trecere de la impozit pe profit, sistem impunere, cod fiscal, declaratii, d010, procedura fiscala, microintreprindere

In cazul urmator, facem referire la o societate care s-a infiintat in luna octombrie 2013 si a avut din anul 2013 pana in prezent in certificatul de inregistrare codul CAEN principal 7022-activitati de consultanta si management. Din anul 2013 pana acum a figurat in vectorul fiscal cu impozit pe profit asa fiind declarata la Registrul Comertului, la infiintare. In anul 2013 a avut venituri 0. In anul 2014 a avut venituri sub 65.000 euro, iar veniturile din activitatile de management si consultanta sunt sub 20% din total venituri.


Este corect ca aceasta societate sa isi pastreze regimul de platitoare de impozit pe profit?

Daca nu isi poate pastra acest regim cand ar trebui depusa declaratia 010 de schimbare a vectorului fiscal la microintreprindere la administratia financiara?

Potrivit art. 112 indice 2 alin. (1) din Codul fiscal aplicabil incepand cu anul 2014 impozitul pe veniturile microintreprinderilor este obligatoriu, existand la alineatele (4 indice 1), (4 indice 2) si (6) o serie de eceptii.

Intr-adevar, in anul 2013 exista o exceptie la alin. (6) lit.c) a art. 112 indice 2 pentru societatile care desfasoara activitati de consultanta si management, insa in anul 2014 aceasta circumstanta nu a mai fost aplicabila. In aceste conditii, in cazul analizat, in anul 2014 societatea datora impozit pe veniturile microintreprinderilor si nu impozit pe profit, avand obligatia depunerii Declaratiei de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica – formular 010 ca urmare a modificarilor legislative care o excepta de la obligativitatea aplicarii acestui sistemului de impunere.

Sub aspectul datei de la care trebuia schimbat regimul de impozitare trebuie subliniat ca eliminarea exceptiei privind desfasurarea activitatilor de consultanta si management a fost realizata prin OUG nr. 102/2013 care a si introdus concomitent conditia de pondere a altor activitati decat acestea la mai mult de 80% la art. 112 indice 1, lit. a indice 1). Conform art. IX din acest act normativ modificarile aduse Codului fiscal intrau in vigoare la 1 ianuarie 2014. In aceste conditii, in conformitate cu prevederile art. 77 din Codul de procedura fiscala Declaratia 010 care sa contina modificarile intervenite trebuia depusa pana la data de 31 ianuarie 2014.
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro de Justinian Cucu, Jurist si expert in proceduri fiscale

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cand se poate trece de la impozit pe profit la impozit pe veniturile microintreprinderilor?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016