Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Conditiile trecerii de la sistemul de impozit pe profit la sistemul impozitului pe venituri microintreprinderi

de InfoTva.ro la 03 Iul. 2017 Exclusiv
Tags: impozitul pe venitul microintreprinderilor, impozit pe profit, venituri din consultanta

In analiza urmatoare, o societate a fost platitoare de impozit pe profit in 2016 deoarece activitatea de management depasea 20% din cifra de afaceri (care este sub 100.000 euro). Singurul contract derulat s-a incheiat in data de 12.2016. Societatea nu are alt contract in 2017 si activitatea este de comert. Cifra de afaceri este sub 50.000 euro. Vom vedea ce fel de impozit va plati societatea in 2017.

Din datele furnizate de dvs., avand in vedere ca nu indepliniti conditiile cumulative la 31.12.2016 de a trece la sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor incepand cu 01.01.2017:
 
ART. 47 - Definitia microintreprinderii        
                                                                                                               
In sensul prezentului titlu, o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:                                                                            
 
a) a realizat venituri, altele decat cele obtinute din desfasurarea activitatilor, prevazute la art. 48 alin. (6);                            
 
b) a realizat venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 80% din veniturile totale;                                       
 
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 500.000 euro.
 
Rezulta ca de la 01.01.2017 trebuie sa ramaneti in continuare la sistemul de impunere a impozitului pe profit.
 
Conditia pe care nu o indepliniti este aceea de realizare de venituri din consultanta de peste 20% din totalul veniturilor realizate de societate in 2016.
 
De fapt nu ati furnizat suficiente date cu privire la anul in care ati realizat veniturile din consultanta. 
 
Daca veniturile din consultanta le-ati realizat in 2015 si in 2015 si acestea au depasit 20% din veniturile realizate de societate, atunci in 2016 a trebuit sa va declarati platitor de impozit pe profit. Si daca in 2016 activitatile de consultanta nu au depasit 20% din veniturile realizate in 2016, atunci va trebui sa va declarati din 2017 platitor de impozit pe venituri microintreprinderi.
 
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de  Ela Dumitra - Lector Universitar dr.
 
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Conditiile trecerii de la sistemul de impozit pe profit la sistemul impozitului pe venituri microintreprinderi":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016