Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Achizitie bauturi alcoolice din UE de catre persoana fizica. Plata accizelor

de InfoTva.ro la 28 Aug. 2012 Exclusiv
Tags: achizitie ue, persoana fizica, accize, tva, codul fiscal

Vom stabili, prin cele ce urmeaza, in ce masura persoanele fizice au obligatia platii accizelor in momentul achizitiei de bauturi alcoolice dintr-o tara membra UE, observand si daca se platesc impozite suplimentare pentru achizitia online.

Raspuns:

In opinia noastra, persoana fizica ce achizitioneaza produse accizabile dintr-un alt stat membru nu are obligatia platii accizei catre bugetul de stat din Romania.

Astfel, acciza si eventualul TVA aplicat la vanzarea acestor produse accizabile, va fi incasat de furnizorul produsului si cuprins in factura de livrare sau in alt document ce atesta livrarea, cum ar fi bonul fiscal etc., si se platesc de catre furnizori la bugetul de stat al autoritatii fiscale de care apartin.

Nu exista un temei normativ care sa ateste scutirea, deoarece Codul fiscal ce reglementeaza impozitele din Romania, stabileste cazurile cand se datoreaza impozite, contribuabilii la aceste impozite si eventuale exceptii de la plata unor impozite.

De exemplu, daca in calitate de persoana fizica obisnuita, ati fi achizitionat intracomunitar un autoturism nou, legea prevede in mod expres ca aveti obligatia sa platiti TVA in Romania, conform art. 126 alin. (4) din Codul fiscal.

Ca exemplu de plata a accizei, acciza ar fi fost datorata de persoana juridica din Romania, ce achizitioneaza intracomunitar produse supuse accizelor, insa dreptul de a achizitiona aceste produse trebuie autorizata in prealabil, prin detinerea autorizatiei de destinatar inregistrat, conform art. 206^29 din Codul fiscal.
Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii



Observam ca actualul sistem legislativ conditioneaza intai detinerea unei autorizatii si inregistrarea la autoritatea fiscala ca platitor de acciza, si abia ulterior dreptul de a efectua achizitii intracomunitare de produse accizabile.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitie bauturi alcoolice din UE de catre persoana fizica. Plata accizelor":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016