Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Ce regim TVA aplicam vanzarii unui apartament catre persoane nerezidente

de InfoTva.ro la 20 Mar. 2012 Exclusiv
Tags: nerezidenti, tva, codul fiscal, vanzare apartament

O societate cu sucursala in Romania detine un apartament pentru care deduce TVA -24% al achizitiei prin factura. Daca vinde acest apartament catre: - persoana juridica din Malta(membra UE), implicatii TVA (taxare inversa) cine va plati? - persoana fizica nerezidenta Turcia, implicatii TVA (5%)? - se ajusteaza ceva tinand cont de faptul ca s-a dedus la achizitie?



Raspuns:

In primul rand, operatiunea de vanzare a apartamentului este impozabila in Romania intrucat sunt indeplinite cele patru conditii cumulative prevazute la art. 126 alin. 1 lit. a)-d) din Codul fiscal , inclusiv cea referitoare la locul de livrare considerat a fi in Romania unde este situat bunul imobil, in conformitate cu art. 132 alin. 1 lit.c din Codul fiscal . Din acest punct de vedere nu conteaza cine este cumparatorul (beneficiarul livrarii), respectiv daca este persoana fizica sau juridica, dintr-un stat membru sau din afara Uniunii.

In temeiul art. 141 alin. 2 lit. f  coroborat cu art. 126 alin. 9 lit. c din Codul fiscal , livrarea (vanzarea) apartamentului este o operatiune scutita de TVA fara drept de deducere. In consecinta, in conditiile in care sucursala si-a dedus TVA la momentul achizitiei, trebuie sa procedeze la ajustarea taxei deductibile conform art. 149 alin. 1 lit. a, alin. 2 lit. b, alin. 3 lit. c, alin. 4 lit. a pct. 2 si alin. 5 din Codul fiscal . Spre exemplu, daca apartamentul a fost achizitionat cu TVA in luna octombrie 2010 si a fost vandut fara TVA in luna martie 2012, sucursala trebuie sa efectueze o ajustare a taxei deduse initial in proportie de 2/20 in favoarea statului.

Daca apartamentul a fost transformat/modernizat astfel incat sa fie considerat constructie noua conform art. 141 alin. 2 lit. f pct. 4 din Codul fiscal , atunci livrarea apartamentului este o operatiune taxabila in mod obligatoriu. Aceasta implica colectarea TVA  la vanzare si pastrarea dreptului de deducere exercitat initial, fara efectuarea vreunei ajustari. Acelasi tratament fiscal se aplica si in cazul in care apartamentul nu este considerat constructie noua (deci, livrarea ar fi scutita in principiu), dar sucursala opteaza pentru taxarea operatiunii conform art. 141 alin. 3 din Codul fiscal.
Contabilitate manageriala
Contabilitate manageriala

Vezi detalii

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG.
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG.

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Ce regim TVA aplicam vanzarii unui apartament catre persoane nerezidente":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 2 comentarii

mihail 2012-06-09 18:23:35

Am incercat sa inteleg raspunsul, dar se pare ca sansa de a obtine ceva inteligibil si simplu la intrebarea "o persoana nerezidenta in Romania este scutita se TVA sau nu?" Raspuns: "Da" sau "Nu"
Doar cei inteligenti pot da raspunsuri simple ceea ce evident nu este cazul

Marius 2012-05-03 14:43:07

Vanzare imobi teren 8000 mp ocazional lotizat si vandut la 10 colegi de servici intravilan agricol conform certificat fiscal in momentul vanzarii si extravilan agricol conform OCPI l de catre o persoana fizica.Actual obligat la plata tva cu sechestru asigurator si propus la licitatie pe alte bunuri ale persoanei Regim tva ?

Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016