Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Plata cesiune parti sociale. Ce inregistrari contabile se fac pentru tranzactii?

de Redactia Infotva.ro la 29 Aug. 2014 Exclusiv
Tags: plata cesiune, parti sociale, asociati, dividende, asociat, cesiune, inregistrari contabile

In analiza de mai jos, facem referire la un SRL cu doi asociati cu procent detinere parti sociale cate 50 % fiecare. Unul din asociati cesioneaza partile sale sociale celuilalt asociat la o valoare mult mai mare, bani care vor fi virati de firma catre asociatul cedent. Vom vedea ce inregistrari contabile implica aceste tranzactii.



In primul rand NU firma trebuie sa plateasca contravaloarea partilor sociale catre celalalt asociat care cedeaza partile sociale.Aceasta obligatie este a persoanei fizice care cumpara partile sociale si nu are nicio obligatie societatea in aceste sens.

In cazul in care societatea plateste pentru asociat pretul partilor sociale, atunci aceasta suma va fi tratata ca dividende pentru asociatul care cumpara partile sociale conform art. 7 pct 12 din Codul fiscal care prevede:

12. dividend - o distribuire in bani sau in natura, efectuata de o persoana juridica unui participant la persoana juridica, drept consecinta a detinerii unor titluri de participare la acea persoana juridica, exceptand urmatoarele:........

Se considera dividend din punct de vedere fiscal si se supune aceluiasi regim fiscal ca veniturile din dividende:

- suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile achizitionate de la un participant la persoana juridica peste pretul pietei pentru astfel de bunuri si/sau servicii, daca suma respectiva nu a facut obiectul impunerii la primitor cu impozitul pe venit sau pe profit;
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii


- suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui participant la persoana juridica, daca plata este facuta de catre persoana juridica in folosul personal al acestuia."
 
Conform art. 67 alin.1^1 (1)- sumele respective se impoziteaza cu impozit de 16%, impozit care este in sarcina asociatului. Redam mai jos aceste prevederi:

"ART. 67 Retinerea impozitului din veniturile din investitii

(1) Veniturile sub forma de dividende, inclusiv sumele primite ca urmare a detinerii de titluri de participare la fondurile inchise de investitii, se impun cu o cota de 16% din suma acestora. Obligatia calcularii si retinerii impozitului pe veniturile sub forma de dividende revine persoanelor juridice, odata cu plata dividendelor catre actionari sau asociati. Termenul de virare a impozitului este pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se face plata. In cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost platite actionarilor sau asociatilor pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plateste pana la data de 25 ianuarie inclusiv a anului urmator.

(1^1.1) Regimul fiscal aplicabil veniturilor din dividende prevazut la alin. (1) se aplica si pentru veniturile considerate dividende, reprezentand sume platite de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui participant la persoana juridica, daca plata este facuta de catre persoana juridica in folosul personal al acestuia."
 
Retineti asadar ca nu societatea trebuie sa plateasca contravaloarea partilor sociale vanzatorului, insa daca se procedeaza asa sumele platite in contul asociatului cumparator sunt considerate dividende si se supun impozitarii.
 
Operatiunea de cesiune a partilor sociale in sine nu implica inregistrari contabile fiind doar un transfer de parti sociale, fara a modifica capitalul social.
 
Insa plata din conturile societatii a partilor sociale genereaza urmatoarele inregistrari:
Plata sume cattre vanzator parti sociale:
 
6588    =          5121
 
Inregistrare impozit dividende:
635      =          446
 
Plata impozit
 
446      =          5121
 
Retineti ca toate aceste costuri (plata partilor sociale si impozitul aferent ) sunt cheltuieli nedeductibile la calculul impozitului pe profit al societatii conform art. 21 alin. 4 lit. a si lit. e

"(4) Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:


a) cheltuielile proprii ale contribuabilului cu impozitul pe profit datorat, inclusiv cele reprezentand diferente din anii precedenti sau din anul curent, precum si impozitele pe profit sau pe venit platite in strainatate. Sunt nedeductibile și cheltuielile cu impozitele neretinute la sursa in numele persoanelor fizice si juridice nerezidente, pentru veniturile realizate din Romania, precum si cheltuielile cu impozitul pe profit amanat inregistrat de catre contribuabilii care aplica reglementarile contabile conforme cu Standardele internationale de raportare financiara;
 
e) cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii"


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Plata cesiune parti sociale. Ce inregistrari contabile se fac pentru tranzactii?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 1 comentarii

Dochia Ioan 2014-09-02 18:02:56

-daca societate nu are profit, poate plati dividende ?
- eu cred ca asociatul care cesioneaza partile sociale, datoreaza impozit pe investitii, nu pe dividende.

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
X
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016