Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Refacturare. Exigibilitate TVA

de InfoTva.ro la 02 Apr. 2019 Exclusiv
Tags: exigibilitate tva, refacturare, codul fiscal

Unul dintre cititorii nostri a apelat la ajutor de specialitate pentru a lamuri urmatoarea situatie: "Cum interpretati dispozitiile pct. 31 alin. (5) si (6) din norme CF TVA raportat la art. 282 alin. (3) si norme aferente, in sensul ca in cazul aplicarii structurii de comisionar, TVA de pe factura emisa catre client (refacturarea) se va colecta la emitere si nu la incasarea contravalorii acesteia?

 

Raspunsul specialistului


Avand in vedere faptul ca refacturarea cheltuielilor nu este tratata drept o exceptie de la aplicarea sistemului TVA la incasare asa cum sunt celelalte exceptii reglementate prin art. 282 alin. (6) din Codul fiscal de la lit. a) la d), consider ca persoana impozabila inscrisa in sistemul TVA la incasare este obligata sa trateze  exigibilitatea TVA la data emiterii facturii de "refacturare" pentru operatiuni refacturate care au locul in Romania, fara a avea dreptul sa amane exigibilitatea acesteia pana la momentul incasarii, conform prevederilor art. 282 alin. (3)

"Prin exceptie de la prevederile alin. (1) si alin. (2) lit. a), exigibilitatea taxei intervine la data incasarii contravalorii integrale sau partiale a livrarii de bunuri ori a prestarii de servicii, in cazul persoanelor impozabile care opteaza in acest sens, denumite in continuare persoane care aplica sistemul TVA la incasare".

Astfel, amanarea exigibilitatii TVA este permisa doar pentru persoana impozabila inregistrata  in scopuri de TVA care incaseaza avansuri sau efectueaza livrari de bunuri si/sau prestari de servicii, fara ca amanarea exigibilitatii TVA sa fie permisa si pentru persoana impozabila care refactureaza astfel de operatiuni.

In acest caz, consider ca persoana impozabila care emite o factura doar in scopul refacturarii cheltuielilor efectate/inregistrate nu este indreptatita sa amane exigibilitatea sumei TVA colectate pana la momentul incasarii contravalorii acesteia, chiar daca este inscrisa in sistemul TVA la incasare.
Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019
Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019

Vezi detalii

Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019

Vezi detalii

Registrul de Evidenta Fiscala PFA
Registrul de Evidenta Fiscala PFA

Vezi detalii


Aceste aspect rezulta din prevederile pct. 31 alin. (6) din normele de aplicare ale art. 286 pentru persoana impozabila care  aplica  structura de comisionar conform carora  regula generala prevede ca exigibilitatea pentru operatiuni refacturate intervine la data emiterii facturii emise. In acest context, de retinut este faptul ca sistemul TVA la incasare de la art. 282 alin. (3) este reglementat doar pentru facturare in  situatiile de la alin. (1) si alin. (2) lit. a) al art. 282 "(3) Prin exceptie de la prevederile alin. (1) si alin. (2) lit. a), exigibilitatea taxei intervine la data incasarii contravalorii integrale.... ", fara a fi reglementat si pentru refacturare  conform  art. 286, respectiv pct.  31 alin. (5) si (6) in care "exigibilitatea pentru operatiunile refacturate intervine la data emiterii facturii de catre persoana care refactureaza cheltuieli efectuate".
 
Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Refacturare. Exigibilitate TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016