Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Regim TVA livrari-prestari efectuate de o persoana impozabila aflata in insolventa

de InfoTva.ro la 11 Iul. 2012
Tags: insolventa, tva, prestari servicii

O societate X, platitoare de TVA, se afla in insolventa din luna aprilie 2012. Data fiind situatia, societatea X cedeaza un contract de leasing finaciar (cu contract de novatie) catre societatea R-platitoare de TVA.


In baza conventiei de novatie, acceptata si de societatea de leasing, societatea X (vechiul utilizator) trebuie sa emita factura catre societatea R (noul utilizator).
Societatea X fiind in insolventa, factura care o va emite va fi cu sau fara de TVA?

Societatea X fiind in insolventa are dreptul sa-si inchirieze propriile mijloace de transport catre alte societati, si implicit sa emita facturi pentru inchiriere ? Cu sau fara TVA?

Va invitam sa urmariti filmarea pentru solutia oferita de specialitii www.portalcontabilitate.ro



Raspuns: Contravaloarea transferului contractului de leasing se va factura cu TVA. In acest caz, potrivit prevederilor art. 128, are loc o livrare cu plata. Aceasta operatiune este una taxabila din punct de vedere al TVA asa ca societatea dvs. are obligatia colectarii TVA.
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii



In opinia noastra societatea are dreptul de a-si inchiria propriile mijloace de transport atata vreme cat aceasta operatiune nu este in conflict cu prevederile planului de reorganizare sau cu deciziile administratorului judiciar. Operatiunea de inchiriere a unor bunuri mobile corporale este taxabila in situatia in care inchiriati mijloacele de transport catre societati din Romania, asadar in masura in care va este permisa o astfel de operatiune, facturarea se va face cu TVA.

Prevederea potrivit careia livrarile si prestarile de servicii efectuate de persoane impozabile aflate in insolventa se realizeaza in regim de taxare inversa a fost abrogata incepand cu anul 2010.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Regim TVA livrari-prestari efectuate de o persoana impozabila aflata in insolventa":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016