Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

TVA achitata in vama in baza DVI. Care va fi monografia contabila?

de InfoTva.ro la 09 Nov. 2017 Exclusiv
Tags: inregistrari contabile, tva, importuri, vama

In analiza urmatoare, stabilim in ce perioada/luna se inregistreaza sau daca se vor deduce TVA-ul si taxa vamala aferente unui import de bunuri pentru care s-a emis, de catre Biroul Vamal, DVI-ul cu data de 31.10.2017, cu mentiunea ca receptia bunurilor in depozitul companiei si NIR-ul s-a efectuat cu data de 01.11.2017. De asemenea, stabilim daca se poate deduce TVA in luna octombrie, luand in considerare faptul ca DVI-ul are data de 31.10.2017.

Iata raspunsul specialistului:
 
In ceea ce priveste deducerea TVA achitate in vama cu ocazia importului, conform prevederilor art. 299 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, pentru taxa achitata pentru importul de bunuri, altele decat cele prevazute la lit. d) (certificat de amanare la plata), societatea trebuie sa detina declaratia vamala de import sau actul constatator emis de organele vamale, care sa mentioneze persoana impozabila ca importator al bunurilor din punctul de vedere al taxei, precum si documente care sa ateste plata taxei de catre importator sau de catre alta persoana in contul sau.
 
Importatorii care detin o autorizatie unica pentru proceduri vamale simplificate eliberata de alt stat membru sau care efectueaza importuri de bunuri in Romania, din punctul de vedere al TVA, pentru care nu au obligatia de a depune declaratii vamale de import, trebuie sa detina o declaratie de import pentru TVA si accize.
 
Prin urmare, pentru TVA achitata in vama, prin furnizor, TVA este deductibila si se inscrie in decontul de TVA (300) in luna efectuarii platii, la rd. 22.
 
Monografia contabila:
4426 = 446 analitic distict TVA platita in vama
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru cabinetele medicale
Ghid GDPR pentru cabinetele medicale

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!
Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!

Vezi detalii

446 analitic distict TVA platita in vama = 5121

 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "TVA achitata in vama in baza DVI. Care va fi monografia contabila?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016