Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Am drept de deducere TVA la avans atutotusim cumparat in leasing?

de Infotva.ro la 20 Iun. 2010
Tags: leasing, autoturism, drept de deducere tva

Am drept de deducere TVA la avans atutotusim cumparat in leasing? Mihaela Benta Intrebare: Am incheiat un contract de leasing al carui obiect este un autoturism transport persoane sub 3500 kg. Pe ...

Am drept de deducere TVA la avans atutotusim cumparat in leasing?
Mihaela Benta

Intrebare: Am incheiat un contract de leasing al carui obiect este un autoturism transport persoane sub 3500 kg. Pe prima factura de leasing imi trece avans leasing si TVA aferent. La acest avans am drept de deducere TVA? Sau este considerata o achizitie de autoturisme? Valoarea avansului este de 50% din valoarea autoturismului.

Daca nu deduc TVA la avans, cum il inregistrez? Il trec in valoarea de achizitie a autoturismului? Sau este inregistrat pe o cheltuiala nedeductibila? Inseamna ca valoarea de achizitie a autoturismului va fi mai mare cu valoarea TVA? Atunci amortizarea lunara va cuprinde si valoarea TVA nedeductibila? Sau aceasta valoare a TVA nedeductibila se va amortiza toata odata?

Acest articol este preluat din Portal Contabilitate.ro
Singurul loc unde toate intrebarile isi gasesc raspuns.
Convinge-te CLICK AICI

Raspuns:

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii


Conform prevederilor art. 129 din Codul fiscal, leasingul este o prestare de servicii, iar limitarile de deducere sunt operabile in cazul achizitiei de autoturisme. Daca autoturismul este utilizat in interesul societatii si in scopul efectuarii de activitati supuse TVA, noi consideram urmatoarele:

- pentru valoarea avansului de leasing se poate deduce TVA
- pentru valoarea ratelor se poate deduce TVA
- pentru valoarea reziduala nu se deduce TVA.

Va facem cunoscut si punctul de vedere al autoritatii fiscale exprimat prin circulara nr 341061/2009 Circulara privind aplicarea unitara a prevederilor OUG 34/2009, ce stabileste: regimul TVA aferent operatiunilor de leasing este prezentat in detaliu la pct. 7 alin. (2) din Normele metodologice de aplicare a Titlului VI al Codului fiscal, aprobate prin HG 44/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, astfel:

Transmiterea folosintei bunurilor in cadrul unui contract de leasing este considerata prestare de servicii conform art. 129 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal. La sfarsitul perioadei de leasing, daca locatorul/finantatorul transfera locatarului/utilizatorului dreptul de proprietate asupra bunului, la solicitarea acestuia, operatiunea reprezinta o livrare de bunuri pentru valoarea la care se face transferul. Se considera a fi sfarsitul perioadei de leasing si data la care locatarul/utilizatorul poate opta pentru cumpararea bunului inainte de sfarsitul perioadei de leasing, dar nu mai devreme de 12 luni.

Daca optiunea de cumparare a bunului de catre locatar/utilizator se exercita inainte de derularea a 12 luni consecutive de la data inceperii contractului de leasing, respectiv data de la care bunul este pus la dispozitia locatarului/utilizatorului, se considera ca nu a mai avut loc o operatiune de leasing, ci o livrare de bunuri la data la care bunul a fost pus la dispozitia locatarului/utilizatorului. Daca in cursul derularii unui contract de leasing financiar intervine o cesiune intre utilizatori cu acceptul locatorului/finantatorului sau o cesiune a contractului de leasing financiar prin care se schimba locatorul/finantatorul, operatiunea nu constituie livrare de bunuri, considerandu-se ca persoana care preia contractul de leasing continua persoana cedentului. Operatiunea este considerata in continuare prestare de servicii, persoana care preia contractul de leasing avand aceleasi obligatii ca si cedentul in ceea ce priveste taxa.

Astfel, din coroborarea prevederilor mentionate mai sus cu reglementarile introduse prin art. 32 punctul 10 din OUG 34/2009, rezulta cu claritate faptul ca prevederile privind eliminarea dreptului de deducere a TVA nu vor fi aplicabile pentru ratele de leasing platite de utilizatori societatilor de leasing pe perioada derularii contractelor de leasing, intrucat acestea reprezinta din punct de vedere al TVA prestari de servicii in sensul art. 129 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal, dar se vor aplica pentru valoarea la care se face transferul dreptului de proprietate la sfarsitul contractului de leasing, aceasta fiind considerata o livrare de bunuri.

Subliniem faptul ca potrivit pct. 7 alin. (2) din normele de aplicare a Codului fiscal, se considera a fi sfarsitul perioadei de leasing si data la care locatarul/utilizatorul poate opta pentru cumpararea bunului inainte de sfarsitul perioadei de leasing, dar nu mai devreme de 12 luni. in acest context, atragem atentia ca daca optiunea de cumparare a bunului de catre locatar/utilizator se exercita inainte de derularea a 12 luni consecutive de la data inceperii contractului de leasing, se considera ca nu a mai avut loc o operatiune de leasing ci o livrare de bunuri de la data de la care bunul este pus la dispozitia locatarului/utilizatorului, situatie in care prevederile privind eliminarea dreptului de deducere se aplica la intreaga valoare de achizitie a vehiculului, in limitele si in conditiile prevazute de lege.

Daca optiunea de cumparare a bunului de catre locatar/utilizator se exercita dupa derularea a 12 luni consecutive de la data inceperii contractului de leasing, dar inainte de sfarsitul perioadei de leasing, se considera ca are loc o livrare de bunuri la valoarea la care se face transferul, valoare ce include si ratele care nu au ajuns la scadenta.

In ce priveste TVA aferent valorii reziduale noi consideram ca nu poate fi inclus in valoarea amortizabila, ci se va inregistra pe cheltuieli prin inregistrarea 635=4426.

Normele metodologice de la art. 21 din Codul fiscal, stabilesc ca daca utilizarea bunului este efectuata in scopul obtinerii de venituri impozabile, atunci si cheltuiala cu TVA este deductibila la calculul impozitului pe profit, in caz contrar nu poate fi exercitata aceasta deducere.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Am drept de deducere TVA la avans atutotusim cumparat in leasing? ":
Rating:

Nota: 4.25 din 5 din 2 voturi




Comentarii 1 comentarii

ovidiu 2011-11-18 12:45:20

ORDONANâ� Nr. 51 din 28 august 1997 *** Republicat� - privind operaãiunile de leasing �i societ�ãile de leasing
ART. 6
1 Contractul de leasing trebuie s� cuprind�, pe lâng� p�rãile contractante, cel puãin urm�toarele elemente:
.......................
2 Contractul de leasing financiar trebuie s� cuprind�, pe lâng� elementele prev�zute la alin. 1, urm�toarele:
c valoarea avansului;

ABIA ACUM INTERVINE PARTEA INTERESANTA:
1. DESTINATIE AVANS acoperire contravalorii partiale a ratelor de leasing, se exercita dreptul de deducere a TVA
2. DESTINATIE AVANS acoperirE contravalorii partiale a valorii reziduale, se limiteaza dreptul de deducere a TVA.

P.S. indiferent de faptul ca scrie sau nu AVANS pe prima factura, art. 134^2, pct. 2, alin. 2, lit. B specifica FOARTE CLAR : [...]..Avansurile reprezint� plata parãial� sau integral� a contravalorii bunurilor �i serviciilor, efectuat� înainte de data livr�rii sau prest�rii acestora

ASADAR, factura de avans trebuie analizata din punctul de vedere a ceea ce reprezinta...pt ca daca reprezinta contravaloare rate servicii...are TVA deductibila, daca reprezinta cota parte valoare reziduala...nu mai contine TVA deductibila, ca sa nu mai spun ca mai e ceva EXTREM DE INTERPRETABIL...si anume
O.G. 34/2009, pct. 10 dat in aplicarea art. 145^1, care la alin. 1, lit. C precizeaza "vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plat�, inclusiv pentru închirierea c�tre alte persoane, instruirea de c�tre �colile de �oferi, transmiterea folosinãei în cadrul unui contract de leasing financiar sau operaãional"...si intreb eu acum....CINE TRANSMITE FOLOSINTA???, nu cumva SOCIETATEA DE LEASING care detine vehicolul si acesta poate sa isi deduca TVA la achizitionare in scopul vanzarii prin leasing?????, oare acest drept de deducere a TVA se aplica si...CUMPARATORULUI care NU MAI TRANSFERA DREPTULD E FOLOSINTA????...dupa cum citesc prin lege, parerea mea este ca NU SE APLICA CUMPARATORULUI...asta e perversa de pe targu' ocna!!!!...daca vreun inspector baga nasul mai adanc in chestiiunea asta..mi-e ca nu deduci nimic...

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016