Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Proiecte cu finantare din fonduri structurale. Regim TVA

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de Infotva.ro

de Infotva.ro la 20 Oct. 2010
Tags: finantare europeana, tva, codul fiscal

de Ana Maria Georgescu, valabil la 20-Oct-2010Intrebare: Va rugam sa ne precizati daca TVA aferenta achizitiilor de bunuri si servicii in cadrul proiectelor cu finantare din fondurile structurale si ...

de Ana Maria Georgescu, valabil la 20-Oct-2010

Intrebare:

Va rugam sa ne precizati daca TVA aferenta achizitiilor de bunuri si servicii in cadrul proiectelor cu finantare din fondurile structurale si comunitare (fonduri UE) este deductibil (pentru o persoana impozabila cu regim mixt) in conditiile in care acesta reprezinta cheltuiala neeligibila pe proiectele respective (adica Autoritatea Contractanta nu ramburseaza acest TVA)?

Raspuns:

Fiind persoana impozabila cu regim mixt dreptul de deducere a taxei aferente achizitiilor se exercita conform art. 147 din Codul fiscal, astfel:

a) achizitiile destinate exclusiv realizarii de operatiuni care dau drept de deducere, inclusiv investitiile destinate realizarii de astfel de operatiuni se inscriu intr-o coloana distincta din jurnalul pentru cumparari, iat taxa aferenta acestor operatiuni se deduce integral. Aceste operatiuni sunt prevazute la art. 145 alin. (2) - (3) din Codul fiscal;
Marea carte verde a monografiilor contabile
Marea carte verde a monografiilor contabile

Vezi detalii

Controale TVA 2021
Controale TVA 2021

Vezi detalii

Ghidul Practic al Monografiilor Contabile in 2021
Ghidul Practic al Monografiilor Contabile in 2021

Vezi detalii



b) achzitiile destinate realizari de operatiuni care nu dau drept de dedcere, inclusiv investitiile se inscriu intr-o coloana distincta din jurnalul pentru cumparari, iar taxa deductibila aferenta nu se deduce. Operatiunile care nu dau drept de deducere sunt operatiunile scutite de taxa prevazute la art. 141 din Codul fiscal si operatiunile realizate de o persoana pentru care acasta persoana nu se considera persoana impozabila conform art. 127 alin. (1) din Codul fiscal;

c) achizitiile pentru care nu se cunoaste destinatia, respectiv daca vor fi utilizate pentru realizarea de operatiuni care dau drept de deducere sau pentru operatiuni care nu dau drept de deducere, inclusiv investitiile se evidentiaza intr-o coloana distincta din jurnalul pentru cumparari, iar taxa deductibila aferenta acestor achizitii se deduce pe baza de pro rata.
 
Finantarea achizitiilor din fonduri nerambursabile se supune reglementarilor privind finantarea (de exemplu, OUG 64/2009) si nu influenteaza dreptul de deducere care se exerciata conform rdispozitiilor de la titlul VI din Codul fiscal.
Autor: Infotva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Proiecte cu finantare din fonduri structurale. Regim TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate
Atentie contabili!
Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016