Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Societate inactiva si decizia de reactivare. Ce cheltuieli sunt deductibile?

de InfoTva.ro la 19 Sep. 2016 Exclusiv
Tags: societate inactiva, decizie reactivare, deductibilitate cheltuieli, codul fiscal, tva, cheltuieli deductibile

Atunci cand o societate comerciala este declarata inactiva si radiata de la platitor de TVA cu data de 24 iunie 2016 pentru sediu expirat, apare o problema privind unele cheltuieli si deducerea acestora. Vom constata astfel in ce masura cheltuelile efectuate pana la obtinerea deciziei de reactivare sunt in totalitate nedeductibile (inclusiv salariile si cheltuileile cu amortizarile) sau nedeductibile (doar TVA si cheltuilelile aferente achizitiilor).

In situatia in care societatea este declarata inactiva in situatiile reglementate de art. 92 din Codul de procedura fiscala vor fi incidente consecintele reglementate de art. 11 alin. 6) din Codul fiscal.

Astfel, pentru o astfel de societate care desfasoara activitati economice in perioada de inactivitate, sunt supusi obligatiilor privind plata impozitelor, taxelor si contributiilor sociale obligatorii prevazute de prezentul cod, dar, in perioada respectiva, nu beneficiaza de dreptul de deducere a cheltuielilor si a taxei pe valoarea adaugata aferente achizitiilor efectuate.
 
In concluzie, textul dispozitiilor mentionate mai sus, de o maniera fara echivoc, stabileste ca toate cheltuielile indiferent de natura acestora sunt nedeductibile la calculul rezultatului fiscal in ceea ce priveste impozitul pe profit. In aceste conditii, chiar si cheltuielile cu salariile si obligatiile fiscale aferente acestora vor avea acelasi regim, desi ca regula generala  potrivit art. 25 alin. (2) din Codul fiscal cheltuielile cu salariile si cele asimilate salariilor astfel cum sunt definite potrivit titlului IV – Impozitul pe venit sunt cheltuieli deductibile pentru determinarea rezultatului fiscal, desigur cu aplicarea exceptiilor privind cheltuielile expres nedeductibile si a celor deductibile limitat.
 
Masura sanctionatorie prevazuta de art. 11 alin. (6) din Codul fiscal  privind nedeductibilitatea cheltuielilor in perioada declaririi inactivitatii contribuabilului reprezinta o exceptie de la regula generala plasata in Cadrul Titlului II - impozitul pe profit, pe fondul mentinerii obligatiei de plata a tuturor impozitelor, taxelor si contributiilor care decurg din activitatea desfasurata.

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma - Consultant fiscal, expert contabil si auditor
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Societate inactiva si decizia de reactivare. Ce cheltuieli sunt deductibile?":
Rating:

Nota: 3 din 5 din 5 voturi




Comentarii 1 comentarii

Florescu Paul 2016-09-20 09:53:01

Nu este adevarat.Doar cheltuielile aferente achizitiilor cu TVA sunt nedeductibile, asa cum reiese foarte clar din textul legii.Ce legatura au salariile cu TVA-ul ? Firma este declarata inactiva doar din punct de vedere fiscal, ea putand sa-si desfasoare activitatea normal.De altfel acelasi punct de vedere l-au avut si cei de la Asistenta Contribuabililor.
Cu stima.

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016