Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Stabilirea sumei deductibile pentru provizioanele aferente creantelor asupra clientilor neincasati. Luam in calcul penalitatile?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 09 Oct. 2012 Exclusiv
Tags: hg nr44/2004, codul fiscal, calcul profit impozabil, provizioane

La stabilirea sumei deductibile pentru provizioanele aferente creantelor asupra clientilor neincasati, potrivit prevederilor lit.c) si j) ale alin.(1), art.22 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, sunt luate in considerare si penalitatile/dobanzile de intarziere facturate acestor clienti, potrivit clauzelor contractuale?

Potrivit literelor c) si j) ale alin.(1), art.22 din Codul fiscal, contribuabilii isi pot deduce la calculul profitului impozabil provizioanele constituite pentru creantele asupra clientilor, in limita unui procent de 30% sau 100%, dupa caz, daca sunt indeplinite cumulativ conditiile mentionate in mod expres.

In conformitate cu prevederile punctului 53 din Hotararea Guvernului nr.44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, creantele asupra clientilor reprezinta sumele datorate de clientii interni si externi pentru produse, semifabricate, materiale, marfuri etc. vandute, lucrari executate si servicii prestate, pe baza de facturi, inregistrate dupa data de 1 ianuarie 2004 si neincasate intr-o perioada ce depaseste 270 de zile de la data scadentei.

Astfel, valoarea creantelor asupra clientilor pentru care contribuabilii isi pot constitui provizioane deductibile fiscal conform prevederilor lit.c) si j), alin.(1), art.22 din Codul fiscal, reprezinta sumele datorate de clientii neincasati fara a lua in considerare penalitatile si dobanzile de intarziere, facturate acestor clienti, potrivit clauzelor contractuale.

Baza legala: Legea nr 571 / 2003 articolul 22 lit. c si j
Cartea Verde a Contabilitatii
Cartea Verde a Contabilitatii

Vezi detalii

Agenda Fiscala 2020
Agenda Fiscala 2020

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile

Vezi detalii


Sursa: ANAF
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Stabilirea sumei deductibile pentru provizioanele aferente creantelor asupra clientilor neincasati. Luam in calcul penalitatile?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016