Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Depasire plafon 100.000 euro. Cand se trece la perioada lunara pentru decont?

de InfoTva.ro la 09 Aug. 2012 Exclusiv
Tags: depasire plafon, regim tva, codul fiscal, depunere decont

Analizam mai jos cazul in care o societate platitoare de TVA depaseste cifra de afaceri de 100.000 euro in cursul lunii iunie. Vom vedea astfel in ce moment trebuie sa treaca aceasta societate la perioada lunara in ce priveste cifra de afaceri.

Raspuns:

Potrivit art. 156^1 alin. (5) din Codul fiscal daca cifra de afaceri efectiv obtinuta in anul 2012, depaseste plafonul de 100.000 de euro, in anul urmator (2013) perioada fiscala va fi luna calendaristica.Daca cifra de afaceri obtinuta la 31.12.2011, nu depaseste plafonul de 100.000 de euro, persoana impozabila va utiliza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala cu exceptia situatiei in care persoana impozabila a efectuat in cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achizitii intracomunitare de bunuri.

Pana pe data de 25. ianuarie 2013 inclusiv persoana impozabila are obligatia depunerii unei  declaratii de mentiuni in care sa se inscrie cifra de afaceri din anul precedent si o mentiune referitoare la faptul ca nu a efectuat achizitii intracomunitare de bunuri in anul precedent. (art. 156^1 alin. (6)). Formularul se poate descarca gratuit de pe site-ul ANAF la sectiunea Toate formularele cu explicatii.
Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

Totul despre controlul TVA
Totul despre controlul TVA

Vezi detalii

Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri

Vezi detalii


Asadar, daca in iunie ati depasit plafonul de 100.000 de euro, pan ala sarsitul anului 2012, veti depune decontul de taxa trimestrial insa de la 01.01.2013 veti depune decontul de taxa lunar.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Depasire plafon 100.000 euro. Cand se trece la perioada lunara pentru decont?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016