Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Societatea ramane platitoare de TVA pana la finalul anului?

de InfoTva.ro la 16 Aug. 2012 Exclusiv
Tags: codul fiscal, inregistrare in scopuri de tva, platitor tva, depasire plafon

Analizam cazul unei sociatati care s-a inregistrat ca platitor de TVA in luna mai datorita depasirii plafonului de 35.000 euro in urma incasarii unui avans. Din cauza unor neintelegeri, s-a reziliat contractul cu clientul si a fost restituit avansul primit. Vom stabili astfel daca societatea ramane platitoare de TVA anul acesta chiar daca in balanta nu va figura ca a depasit plafonul de 35.000 euro, precum si ce acte se depun la administratia financiara in cazul in care nu ramane platitoare de TVA.

Raspuns:

Conform Codul fiscal , art. 152 (7), persoanele impozabile infiintate anterior anului 2012 au obligatia solicitarii inregistrarii in scopuri de TVA, daca depasesc plafonul de 119.000 lei in perioada 1 ianuarie - 30 iunie 2012. In cazul in care nu au depasit in aceasta perioada plafonul de 119.000 lei, persoanele impozabile trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, daca depasesc plafonul de 220.000 lei pana la 31 decembrie 2012. La determinarea plafonului de 220.000 de lei se va lua in calcul si cifra de afaceri realizata in perioada 1 ianuarie - 30 iunie 2012.

De asemenea, persoanele impozabile infiintate in perioada 1 ianuarie - 30 iunie 2012 au obligatia solicitarii inregistrarii in scopuri de TVA, daca depasesc in perioada 1 ianuarie - 30 iunie 2012 plafonul de 119.000 lei determinat proportional cu perioada ramasa de la infiintare si pana la sfarsitul anului, fractiunea de luna considerandu-se o luna calendaristica intreaga. In cazul in care nu au depasit in aceasta perioada plafonul de 119.000 lei, persoanele impozabile trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA daca depasesc plafonul de 220.000 lei pana la 31 decembrie 2012.

Exceptie de la aceste prevederi fac persoanele impozabile pentru care obligatia solicitarii inregistrarii in scopuri de TVA ar interveni incepând cu 1 iulie 2012. Acestea nu trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA decat în situatia in care depasesc plafonul de 220.000 lei pana la 31 decembrie 2012.

In situatiile mentionate mai sus, solicitarea de scoatere din evidenta persoanelor impozabile inregistrate in scopuri de TVA se poate depune la organele fiscale intre 1 si 10 a fiecarei luni urmatoare perioadei fiscale aplicate de persoana impozabila (luna sau trimestrul).

Anularea inregistrarii in scopuri de TVA va fi valabila de la data comunicarii deciziei privind anularea inregistrarii in scopuri de TVA. Organele fiscale competente au obligatia de a solutiona solicitarile de scoatere a persoanelor impozabile din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA, cel tarziu pana la finele lunii in care a fost depusa solicitarea.
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii



In stiuatia dumneavoastra, nu exista un cadru legal care sa reglementeze aceasta situatie, insa avansul incasat prin contract este cel care v-a creat obligativitatea de a va inregistra. Din cauza acestei rezilieri contractuale, societatea nu ar mai depasi plafonul mentionat de Codul Fiscal .
Asadar, ar fi recomandabil sa faceti o adresa catre autoritati in care sa explicate situatia, alaturi de contractul incheiat/reziliat, ultimul decont si formularul 096.

De asemenea, societatea va depune ultimul decont, pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care a fost comunicata decizia de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA si in care are obligatia sa evidentieze valoarea rezultata ca urmare a efectuarii tuturor ajustarilor de taxa.

Solicitarea anularii inregistrarii in scopuri de TVA se face prin completarea si depunerea la organul fiscal competent a Formularului (096) "Declaratie de mentiuni privind anularea inregistrarii in scopuri de TVA, in cazul persoanelor impozabile, inregistrate in scopuri de TVA. conform art. 153 din Codul Fiscal , care in cursul unui an calendaristic nu depasesc plafonul de scutire prevazut la art. 152 din Codul fiscal.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Societatea ramane platitoare de TVA pana la finalul anului?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016