Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Depasire plafon de 65.000 euro in cursul anului. Cand se trece la impozitul pe profit?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 13 Mai. 2013 Exclusiv
Tags: formulare impozite, depasire plafon, microintreprindere, impozit pe profit

Vom analiza mai jos cazul unei societati platitoare de impozit pe venit microintreprideri incepand cu 01.02.2013 care emite o factura de consultanta in aprilie 2013. Vom stabili astfel care este momentul de la care trece la impozit pe profit (1 aprilie 2013 cf pct. 7 din Norme - neabrogate pana la data prezentei - sau 01 ianuarie 2014 asa cum rezulta si din prevederile Codului fiscal, prezentate mai jos:



(5)Microintreprinderile nu mai aplica acest sistem de impunere ancepand cu anul fiscal urmator anului an care nu mai andeplinesc una dintre conditiile prevazute la art. 1121.

(3)In cazul an care, an cursul anului fiscal, una dintre conditiile impuse nu mai este andeplinita, microantreprinderea comunica organelor fiscale teritoriale iesirea din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor, potrivit prevederilor Codului de procedura fiscala, pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului fiscal respectiv."

7.Microintreprinderile care an cursul unui trimestru ancep sa desfasoare activitati de natura celor prevazute la art. 1122 alin. (6) din Codul fiscal datoreaza impozit pe profit luand an calcul veniturile si cheltuielile anregistrate ancepand cu trimestrul respectiv.

Solutia consultantului:

In speta descrisa se aplica prevederile art. 112^6 din Codul fiscal, redate mai jos:
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii



"ART. 112^6 Impunerea microintreprinderilor care realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro

Prin exceptie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) si (7), daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plati impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita prevazuta in prezentul articol.

Impozitul pe profit datorat reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv. In cazul contribuabililor prevazuti la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro si impozitul pe profit datorat se calculeaza in mod corespunzator de la 1 februarie 2013."

Astfel, va trebui sa deveniti platitor de impozit pe profit incepand chiar cu trimestrul 2 2013, comunicand aceasta modificare a vectorului fiscal organului fiscal prin depunerea Declaratiei de mentiuni 010 in termen de 30 de zile de la data depasirii plafonului de 65.000 euro.

Reglementarile legale citate de Dvs. cel putin partea din Cod fiscal
nu mai sunt valabile pentru anul 2013.

Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Depasire plafon de 65.000 euro in cursul anului. Cand se trece la impozitul pe profit?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016