Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Cand suntem obligati sa ne inregistram in Registrul Operatorilor Intracomunitari?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 08 Aug. 2014 Exclusiv
Tags: tva, achizitii intracomunitare, raportare, factura, furnizori, roi, registrul operatorilor intracomunitari

In ce priveste obligatia inregistrarii in ROI pentru achizitii de servicii intracomunitare, avem situatia in care o factura emisa de o companie cu servicii online din Irlanda este in lei, insa cu un cod de Irlanda.


Pe factura este scris : "VAT Rate 0%, Customer to account for any VAT arising on this supply in accordance with Article 196, Council Directive 2006112EC.

Vom vedea daca in aceste conditii trebuie ca firma romana sa se inregistreze in ROI.

Pentru achizitiile intracomunitare de servicii aveti obligatia inregistrarii in Registrul operatorilor intracomunitari, potrivit art. 158^2 din Codul fiscal, inainte de efectuarea achzitiilor de servicii respective pentru a dobandi un numar valid de TVA (VIES). Acest cod de TVA se comunica furnizorilor intracomunitari, iar acestia au posibilitatea verificarii validitatii acestuia online.

Astfel, pentru operatiuni intracomunitare ambii parteneri trebuie sa fie inscrisi in Registrul operatorilor intracomunitari (ROI).

In lipsa inregistrarii in ROI, se considera ca societatea nu are un cod valabil de TVA in legatura cu aceasta achizitie intracomunitara, conform art. 158 alin. (14) din Codul fiscal.
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii
Cartea Verde a Contabilitatii

Vezi detalii


Procedura de inregistrare in Registrul Operatorilor Intracomunitari este prevazuta in OANAF 2101/2010. Inregistrarea in Registrul operatorilor intracomunitari se face in baza formularului denumit "Cerere de inregistrare in/radiere din Registrul operatorilor intracomunitari", cod 095 insotita de cazierul judiciar administratorului societatii.

Potrivit art. 219^2 din Codul de procedura fiscala efectuarea de operatiuni intracomunitare de catre persoanele care au obligatia inscrierii in ROI fara a fi inscrise in acest registru constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 5.000 lei.
 
De asemenea, pentru achzitia de servicii din Irlanda aveti obligatia, raportarii operatiunii prin decontul de TVA (300) , prin masura taxarii inverse (4426= 4427)  si a depunerii  declaratiei 390 pentru raportarea achzitiilor  intracomunitare respective, cu cod S pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturii de catre furnizorului din UE.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cand suntem obligati sa ne inregistram in Registrul Operatorilor Intracomunitari?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016