Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

PFA cu norma de venit si angajat la alta societate. Cum i se calculeaza CAS si CASS?

de InfoTva.ro la 27 Iul. 2017 Exclusiv
Tags: pfa, contributii sociale, cas, cass, baza lunara calcul

In analiza urmatoare, avem ca subiect cazului unui PFA urmand sa vedem in ce masura, daca acesta alege sa plateasca impozitul forfetar in loc de impozit pe activitati independente, i se calculeaza contributiile CAS si CASS avand in vedere ca este si angajat la o alta societate.

Iata raspunsul specialistului:
 
 
Nu conteaza faptul ca PFA-ul "a ales" sa achite impozitul pe venit pe baza de norme anuale de venit (forfetar, cum ar veni) si nu in sistem real, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, tot impozit pe veniturile din activitati independente datoreaza, chiar daca determinat diferit (art. 69 si art. 71 din Codul fiscal).
 
De asemenea, nu conteaza faptul ca persoana fizica respectiva este deja angajata la o alta societate intrucat aceasta situatie in speta data nu influenteaza obligativitatea datorarii contributiilor sociale, ci doar nivelul normei anuale de venit (prin coeficientul de corectie – pct. 8 alin. 6 din Normele metodologice date in aplicarea art. 69 din Codul fiscal).
 
Ca atare, si acest PFA va datora:
 
- CAS individuala de 10,5% la o baza lunara de calcul reprezentata de  valoarea anuala a normei de venit raportata la numarul de luni in care se desfasoara activitatea si care nu poate fi mai mica decat echivalentul reprezentand 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si nici mai mare decat echivalentul a de 5 ori acest castig, daca valoarea lunara a normei de venit, obtinuta prin raportarea normei anuale de venit la numarul lunilor de activitate din cursul anului dupa aplicarea corectiilor prevazute la art. 69 din Codul fiscal depaseste 35% din castigul salarial mediu brut  (art. 148 alin. 2 si alin. 4 lit. c si art. 151 alin. 1 si alin. 4 din Codul fiscal);
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

 
- CASS individuala de 5,5% la o baza lunara de calcul reprezentata de valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportata la numarul de luni in care a fost desfasurata activitatea pe fiecare sursa de venit, fara a putea depasi valoarea a de 5 ori castigul salarial mediu brut (art. 170 alin. 1 si alin. 2 si art. 174 alin. 1 lit. a si alin. 5 din Codul fiscal).

 



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist
 
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "PFA cu norma de venit si angajat la alta societate. Cum i se calculeaza CAS si CASS?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016