Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

SRL-debutant fara beneficii. E posibila o noua asociere?

de InfoTva.ro la 05 Mar. 2013 Exclusiv
Tags: srl debutant, asociat unic, scutire cas, microintreprindere, oug 6/2011

Analizam mai jos cazul unui asociat unic la un SRL-D (debutant) care functioneaza de doi ani si care nu a beneficiat in trecut decat de scutirea de 20.8% CAS pentru doi angajati. Vom stabili in prezent in ce masura este posibila asocierea la o alta firma, fara obligatia de a restitui sumele scutite in trecut.



Solutia consultantului:

Potrivit art. 2 din OUG 6/2011, poate fi beneficiar al Programului pentru stimularea infiintarii si dezvoltarii microintreprinderilor de catre intreprinzatorii tineri, persoana fizica majora care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a)    are capacitate juridica deplina de exercitiu, are varsta de pana la 35 de ani, impliniti cel mai tarziu in ziua inregistrarii cererii de inmatriculare a societatii cu raspundere limitata in registrul comertului;
b)    anterior datei inmatricularii societatii in registrul comertului nu a mai detinut si nu detine calitatea de actionar sau asociat al unei intreprinderi constituite in Spatiul Economic European;
c)    infiinteaza pentru prima data o societate cu raspundere limitata;
d)    completeaza o declaratie pe propria raspundere, sub sanctiunea legii penale, ca indeplineste conditiile prevazute la lit. b), pe care o depune la registrul comertului odata cu cererea de inmatriculare a societatii.
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor

Vezi detalii

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019
Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019

Vezi detalii


Pentru incadrarea in program, potrivit art. 3 alin. (1) din ordonanta mentionata, microintreprinderea infiintata de intreprinzatorul debutant trebuie sa indeplineasca cumulativ mai multe conditii. Una dintre aceste conditii este ca microintreprinderea sa fie infiintata de un intreprinzator debutant, ca asociat unic, sau de cel mult 5 intreprinzatori debutanti asociati. Conditiile pentru intreprinzatorul debutant trebuie indeplinite de fiecare dintre asociati, astfel cum se prevede la art. 2.

Calitatea de microintreprindere apartinand intreprinzatorului debutant se pierde, prin efectul legii, la data de 31 decembrie a anului in care se implinesc 3 ani de la data inregistrarii.

De asemenea, potrivit art. 6 alin. (1) lit. b), aceasta calitate se pierde la data la care oricare dintre autoritatile competente constata ca societatea nu mai indeplineste una dintre conditiile prevazute la art. 3 alin. (1), inclusiv cea referitoare la intreprinzatorul debutant.

Potrivit art. 9, facilitatile acordate prin program se considera acordate necuvenit si se recupereaza atunci cand calitatea de microintreprindere apartinand intreprinzatorului debutant a fost pierduta in aceste conditii.

In concluzie, asociatul debutant nu poate detine calitatea de asociat la o alta societate pana la data de 31 decembrie a anului in care se implinesc 3 ani de la data inregistrarii microintreprinderii. In caz contrar, acesta poate fi obligat sa restituie facilitatile de care a beneficiat, in speta contributia de asigurari sociale datorate de angajatori, precum si taxele pentru operatiunile de inmatriculare efectuate la oficiile registrului comertului pentru inregistrarea microintreprinderii.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "SRL-debutant fara beneficii. E posibila o noua asociere?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016