Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Achizitie intracomunitara de servicii institutie publica. In ce context se achita TVA?

de InfoTva.ro la 16 Iul. 2012 Exclusiv
Tags: codul fiscal, opanaf 3162/2011, tva, 390 vies

O institutie publica, inregistrata in scopuri de TVA, primeste o factura care reprezinta un curs de instruire ce se realizeaza prin acces la o baza de date pentru o parte din angajati. Accesul la baza de date se realizeaza in Romania, iar furnizorul este din Germania, dar nu este platitor de TVA. Vom vedea in ce masura se va achita TVA in Romania pentru aceasta achizitie de servicii si daca va trebui declarata in Declaratia 390.

Raspuns:

La elaborarea raspunsului nostru, pornim de la precizarea ca institutia publica este inregistrata in sopuri de TVA, fapt pentru care consideram ca aceasta este persoana impozabila conform art. 127 alin.(5)-(6) din Codul fiscal, iar achizitia de servicii de instruire se efectueaza in scopul acestei activitati. Presupunem de asemenea ca institutia publica este inregistrata in Registrul Operatorilor Intracomunitari.

O prima analiza porneste de la faptul ca serviciile de instruire profesionala sunt scutite de TVA, fara drept de deducere, daca sunt efectuate de un operator autorizat, conform art. 141 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal. Scutirea nu se acorda daca prestatorul nu indeplineste conditia de autorizare in efectuarea serviciilor de instruire.

Aceasta situatie este cel mai plauzibila, avand in vedere tipul de instruire, respectiv modul de accesare si utilizare a unei baza de date.  In acest caz se necesita analiza locului prestarii de servicii.

Conform  prevederilor art. 133 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, locul prestarii serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice, in Romania in cazul de fata.
Prin urmare, institutia publica realizeaza o achizitie intracomunitara de servicii in Romania, si potrivit reglementarilor prevazute de art.150 din Codul fiscal, institutia publica este  persoana obligata la plata taxei pentru aceasta operatiune, prin mecanismul taxarii inverse, conform art. 157 alin. (2) din Codul fiscal.
Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri

Vezi detalii


In ce priveste obligatiile de raportare pe teritoriul Romaniei, aceasta achizitie de servicii se va raporta in decontul de TVA 300, conform OPANAF 3665/2011.

De asemenea, exista  obligatia raporatii serviciului in declaratia recapitulativa (390 VIES), conform OPANAF 3162/2011:

"- se inscrie suma totala a achizitiilor intracomunitare de servicii pentru care se aplica prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, altele decat cele scutite de TVA, pe fiecare prestator in parte, care este stabilit in Comunitate, pentru care exigibilitatea taxei intervine in luna calendaristica respectiva.

- in cazul achizitiilor intracomunitare de servicii (S) – se va inscrie codul de identificare in scopuri de TVA din alt stat membru atribuit prestatorului sau, dupa caz, doar codul statului membru in care este stabilit prestatorul serviciilor, in cazul in care prestatorul nu este identificat in scopuri de TVA, dar exista indicii suficiente pentru a considera ca este o persoana impozabila."

Practic dvs veti inregistra in declaratia 390, numai valoarea achizitiei, statul din Comunitatea Europeana, denumirea furnizorului, iar la codul operatorului intracomunitar veti lasa spatiu. Retinem ca aceasta completare este posibila din punct de vedere tehnic si aplicabila atunci cand un furnizor din Comunitate nu comunica un cod valabil de TVA.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitie intracomunitara de servicii institutie publica. In ce context se achita TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016