Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Inchiriere spatiu catre persoane din UE. Care este tratamentul TVA?

de InfoTva.ro la 26 Apr. 2018
Tags: cod fiscal, tva, ue, uniunea europeana

In analiza de mai jos, o societate inchiriaza un spatiu unui client din Uniunea Europeana (UE), unde acesta isi desfasoara activitatea de publicitate.

Vom vedea cum se raporteaza aceasta livrare in decontul de TVA si cum se declara in 390, avand in vedere ca clientul are cod valid de TVA.

Iata raspunsul specialistului!

Pentru serviciile de inchiriere bunuri imobile locul prestarii este considerat a fi locul unde este situat bunul imobil conform art. 278 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal. Pentru aceste servicii nu se aplica regula generala de la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal. Chiar daca sunt prestate catre bersoane impozabile din Uniunea Europeana serviciile nu reprezinta servicii intracomunitare si nu se declara in declaratia 390.
 
Daca bunul imobil este situat in Romania serviciile sunt impozabile in Romania fiind indeplinite conditiile de la art. 268 alin. (1) din Codul fiscal.

Inchirierea se poate efectua:

- fie in regim de scutire fara drept de deducere (cu efectuarea ajustarilor de TVA) conform art. 292 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal, caz in care factura se emite fara TVA si se raporteaza in decontul de TVA la randul 15;

- fie in regim de taxare daca prestatorul opteaza pentru taxarea operatiunii conform art. 292 alin. (3) din Codul fiscal si depune notificarea in acest sens. In acest caz factura se emite cu TVA si se declara in decontul de TVA la Randul 9.
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcodulfiscal.ro de Irina Dumitrescu, consultant fiscal si expert contabil.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Inchiriere spatiu catre persoane din UE. Care este tratamentul TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
X
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016