Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Limitarea dreptului de folosinta pentru persoanele cu functii de conducere a unui singur autoturism

de InfoTva.ro la 21 Dec. 2011 Exclusiv
Tags: leasing, tva, deducere tva

Intrebare: Directorul general al unei societati are inregistrat pe firma un autoturism in folosinta. Autoturismul este achizionat in leasing. Se va deduce TVA la rate? In prezent a fost incheiat un nou contract de leasing financiar si a fost achizitionat un nou autoturism. Se va deduce TVA aferent ratelor de leasing si in acest caz? Cum se va proceda in cazul cheltuielilor de intretinere, asigurare, piese de schimb etc.?

Raspuns:

In ce priveste deducerea TVA de la rate, avand in vedere prevederile de la art. 129 alin. (3) lit. a din Codul fiscal si a pct. 7 alin. (3) din Normele metodologice, ce stabileste ca un leasing este o prestare de servicii, pentru TVA de la rate deducerea se efectueaza conform celor 2 conditii cumulative stabilite de art. 145 si 146 din Codul fiscal.

In concluzie, ati procedat corect in ceea ce priveste deducera TVA aferenta ratelor de leasing pentru primul autoturism.
 
Potrivit art 21 alin. (1) din Codul fiscal , ce prevede: "Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare ".
 
Se mai retine si limitarea prevazuta de art. 21 alin. (3) lit. n) Cod fiscal, ce stabileste:" cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii, exclusiv cele privind combustibilul, aferente autoturismelor folosite de persoanele cu functii de conducere si de administrare ale persoanei juridice, deductibile limitat la cel mult un singur autoturism aferent fiecarei persoane cu astfel de atributii."
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

Totul despre controlul TVA
Totul despre controlul TVA

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii


In concluzie, daca persoana cu functie de conducere (directorul general) are deja in folosinta un autoturism, nu  sunt deductibile cheltuielile cu intretinerea, reparatiile  si nici Tva pentru al doilea autoturism, avand in vedere cele mai sus mentionate.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Limitarea dreptului de folosinta pentru persoanele cu functii de conducere a unui singur autoturism":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016