Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Split TVA. Cum se procedeaza in cazul platilor efectuate indirect?

de InfoTva.ro la 26 Mar. 2018
Tags: split tva, mecanismul de plata defalcata, tva, sanctiuni

In analiza de mai jos, un furnizor care aplica Split TVA propune unei societati sa achite sumele pe care le datoreaza catre o terta persoana juridica (furnizor pentru el), plecand de la prevederile art. 3 alin. (5) lit. a) din Legea 275/2017 pentru aprobarea OUG 23/2017.

Vom vedea daca aceasta procedura este corecta.

Iata raspunsul specialistului!

Potrivit art. 3 alin. (5) din OG 23/2017 privind plata defalcata a TVA:

"Prevederile alin. (1) si (3) nu se aplica:

a) in situatia in care plata nu se efectueaza direct de beneficiar catre furnizor/prestator;
b) in situatia in care plata se efectueaza in natura;
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii


c) in situatia in care plata se efectueaza prin compensare;
d) in situatiile prevazute la art. 14 alin. (1) si art. 15 alin. (5);
e) in cazul finantarii acordate de institutiile de credit si institutiile financiare nebancare prin preluarea creantelor."

Asadar, plata nu se efectueaza direct de catre beneficiar catre furnizor, drept urmare nu intra sub incidenta mecanismului platii defalcate (art. 3 alin. (5) lit. a)), indiferent daca furnizorul aplica sau nu aplica sistemul.

Opinia mea este ca ar trebui sa existe un acord de compensare incheiat intre cele 3 societati comerciale (furnizorul sa aiba obligatii la terta persoana), astfel incat organul fiscal sa nu creada ca este vorba despre o incercare de a se sustrage de la plata defalcata a taxei prin acest mecanism si sa aplice sanctiuni contraventionale.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Ionut Jinga, consultant fiscal.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Split TVA. Cum se procedeaza in cazul platilor efectuate indirect?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016