Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Politica noastra de Cookies.

InfoTva.ro » InfoTVA » Care sunt implicatiile casarii mijloacelor fixe asupra TVA?

Care sunt implicatiile casarii mijloacelor fixe asupra TVA?

de Infotva.ro la 10 Iun. 2008

Tags: tva, casare, mijloace fixe

Nu de putine ori, in practica, se ajunge la situatia in care anumite mijloace fixe ale societatii sunt casate inainte sau dupa expirarea duratei normate de viata, chiar daca aceste mijloace fixe se ...


Nu de putine ori, in practica, se ajunge la situatia in care anumite mijloace fixe ale societatii sunt casate inainte sau dupa expirarea duratei normate de viata, chiar daca aceste mijloace fixe se afla inca in perioada de ajustare, din punctul de vedere al taxei pe valoarea adaugata.

Astfel, in conformitate cu prevederile art. 128 alin. (8) lit. b) din Codul fiscal si cu Normele metodologice de aplicare a acestuia, activele corporale fixe casate, chiar si inainte de expirarea duratei normate de viata a acestora, nu sunt considerate a fi livrari de bunuri, neexistand nicio distinctie cu privire la cazurile in care, la achizitia activelor corporale in discutie, TVA nu a fost dedusa sau a fost dedusa total ori partial.

Prin urmare, in mod aparent, casarea mijloacelor fixe nu constituie o operatiune impozabila indiferent de regimul de TVA pe care acestea le-au avut in perioada anterioara. Cu toate acestea insa, mentionam faptul ca acelasi articol 128 alin. (8) lit. b) din Codul fiscal statueaza faptul ca, pentru ca operatiunea de casare sa nu constituie
livrare de bunuri, este necesar ca aceasta sa fie realizata in conformitate cu prevederile Normelor metodologice.

In acest sens precizam faptul ca, in conformitate cu prevederile punctului 716 din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, „prin casarea unui mijloc fix se intelege operatia de scoatere din functiune a activului respectiv, urmata de dezmembrarea acestuia si valorificarea partilor componente rezultate, prin vanzare sau prin folosirea in activitatea curenta a contribuabilului“.

Prin urmare, din analiza acestor dispozitii imperative ale Normelor metodologice rezulta ca, pentru ca operatiunea de casare sa fie realizata in conformitate cu prevederile legale, este necesar ca toate conditiile mentionate anterior, respectiv scoaterea din functiune, dezmembrarea si valorificarea prin vanzare sau prin refolosire, sa fie indeplinite in mod cumulativ.

Atentie!
Avand in vedere acest aspect, atragem atentia asupra faptului ca, datorita aplicabilitatii regulii de interpretare stricta a dispozitiilor legislatiei fiscale, statuata in cuprinsul articolului 13 din Codul de procedura fiscala "Interpretarea reglementarilor fiscale trebuie sa respecte vointa legiuitorului asa cum este exprimata in lege“, nerespectarea uneia dintre cele trei „etape“ ale casarii (scoaterea din functiune, dezmembrarea si valorificarea) poate atrage pierderea acestei calitati a operatiunii efectuate de catre societate.

Cu titlu de consecinta, opinam ca in aceasta situatie, in temeiul prevederilor art. 11 alin. (1) si 11 ale Codului fiscal si conform practicii din ce in ce mai prezente in ultima perioada, organele de inspectie fiscala pot recalifica operatiunea realizata de societate, in sensul considerarii acesteia ca fiind o operatiune impozabila, deci o operatiune pentru care se datoreaza TVA.

Mai mult decat atat, mentionam faptul ca neindeplinirea conditiei valorificarii partilor componente rezultate prin casare nu are efecte doar asupra taxei pe valoarea adaugata, ci, conform tezei a 2-a a punctului 716 din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, conduce si la considerarea ca nedeductibile la calculul impozitului pe profit a
cheltuielilor ocazionate de casare – cheltuieli ce nu de putine ori depasesc cu mult valoarea „recuperata“ prin vanzare sau refolosire.

Sintetizand, consideram faptul ca, in situatia casarii mijloacelor fixe ale societatii, indiferent daca aceasta are loc inainte sau dupa expirarea duratei normate de viata a acestora, pentru a evita eventualele neplaceri legate de obligatia de a colecta TVA sau considerarea ca nedeductibile la calculul impozitului pe profit a cheltuielilor aferente casarii, societatea are obligatia de a indeplini prevederile legale mentionate anterior, bineinteles fara a omite intocmirea documentelor specifice prevazute in O.M.F.P. nr. 850/2004 – proces-verbal de scoatere din functiune a mijloacelor fixe/de declasare a unor bunuri materiale.

Un alt element in masura sa afecteze regimul taxei pe valoarea adaugata al operatiunilor de casare este unul temporal – data la care au fost achizitionate/puse in functiune bunurile de capital casate. Asadar, in conformitate cu prevederile Normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal, casarea mijloacelor fixe atrage dupa sine aplicarea dispozitiilor articolului 149 din Codul fiscal.

In concret, pentru bunurile de capital (considerate a fi „activele corporale fixe..., precum si operatiunile de constructie, transformare sau modernizare a activelor corporale fixe“) achizitionate sau, dupa caz, fabricate, construite, utilizate pentru prima oara dupa modernizare sau transformare ulterior datei aderarii Romaniei la Uniunea Europeana, se aplica prevederile privind ajustarea taxei deductibile in cazul bunurilor de capital.

Motivatia acestui fapt este fireasca intrucat, in conformitate cu prevederile art. 149 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, taxa pe valoarea adaugata deductibila se ajusteaza in cazul in care bunurile de capital isi inceteaza existenta in intreprindere ori operatiunea de casare are ca efecte chiar incetarea existentei bunurilor de capital. Mentionam totodata faptul ca aceste prevederi ale Codului fiscal referitoare la ajustarea taxei pe valoarea adaugata deductibila sunt aplicabile si in cazul bunurilor de capital amortizate integral, dar aflate in cursul perioadei de ajustare.

Din punct de vedere tehnic, precizam ca pentru bunurile de capital achizitionate sau fabricate, altele decat bunurile imobile, perioada de ajustare este de 5 ani. Aceasta perioada se calculeaza incepand cu data de 1 ianuarie a anului in care bunul a fost achizitionat, iar ajustarea se va efectua o singura data pentru intreaga perioada de ajustare ramasa, incluzand anul in care apare obligatia ajustarii.

Valoarea ajustarii este, conform metodei de calcul sus-mentionate, de pana la o cincime pe an din valoarea taxei deduse initial, iar aceasta va fi reflectata in decontul TVA aferent perioadei fiscale in care bunurile de capital isi inceteaza existenta. Cu toate acestea, dorim sa subliniem faptul ca, in conformitate cu prevederile pct. 54 alin. (14) al
Normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal, in situatia in care suma care ar rezulta ca urmare a ajustarii este inferioara valorii de 1.000 lei, ajustarea taxei deductibile aferente bunurilor de capital nu se va efectua.

Pe de alta parte, in cazul unui activ corporal fix achizitionat si pus in functiune anterior datei aderarii Romaniei la Uniunea Europeana, indiferent de momentul in care este realizata casarea – raportat la durata normata de viata a acestuia – din punctul de vedere al taxei pe valoarea adaugata nu exista obligatii ale societatii comerciale, intrucat nu poate fi realizata ajustarea, iar operatiunea nu constituie livrare de bunuri, evident in conditiile respectarii prevederilor legale referitoare la casare enuntate in cele de mai sus.

Kitul de prim-ajutor pentru contabilul incepator
Memorator Contabilitate + Planuri de conturi 2014


definitii explicatii exemple
scurte modele de calcul trimiteri la surse extinse


Click AICI pentru detalii
Autor: Infotva.ro
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!
Comentarii
0 comentarii




Articole conexe:


Ultima ora:




Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton

Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Atentie contabili!

Respectati noile prevederi pentru aplicarea TVA-ului
O.U.G nr. 8 aduce modificari in ceea ce priveste aplicarea taxei pe valoare adaugata in 2014.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro
si descarcati GRATUIT Raportul Special

"Modificari TVA in 2014: incasare, rambursare, scutire la plata"!

Club Contabilitate


detalii aici


Cauti un loc de munca?


Calculeaza salarizare
Salariul Dvs.
Persoane in intretinere
Pentru calculul detaliat apasati aici

NU RATATI

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!
Noul Cod Fiscal a intrat deja in vigoare!
Cititi si respectati cele mai importante modificari pentru 2014
Descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificari TVA in 2014: incasare, rambursare, scutire la plata"

Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton