Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Locuinta de serviciu. Ajustare TVA

de Infotva.ro la 22 Nov. 2010
Tags: locuinta de serviciu, ajustare tva, codul fiscal

Autor: Georgeta Serban Matei, valabil la 22-Noiembrie-2010Intrebare:O firma inchiriaza un apartament (proprietatea firmei) unui salariat ca locuinta de serviciu. Suprafata apartamentului depaseste ...

Autor: Georgeta Serban Matei, valabil la 22-Noiembrie-2010

Intrebare:

O firma inchiriaza un apartament (proprietatea firmei) unui salariat ca locuinta de serviciu. Suprafata apartamentului depaseste suprafata recunoscuta de Legea locuintei. Pentru aceasta suprafata trebuie facuta ajustare avand in vedere ca s-a dedus TVA. Atunci cand firma a dedus TVA cand a construit cladirea unde se afla acest apartament?

Raspuns:

Indiferent de suprafata inchiriata, ajustarea TVA dedusa la momentul achizitiei apartamentului trebuie efectuata in conditiile in care locuinta respectiva este inchiriata prin aplicarea regimului de scutire fara drept de deducere a TVA reglementat prin articolul 141 alin. 2 litera e) din Codul fiscal.
 
Ajustarea TVA dedusa pentru bunurile imobile este reglementata prin art. 149 alin. (4) litera a) punctul 2 conform caruia ajustarea taxei deductibile prevazute la alin. (1) lit. d) se efectueaza in situatia in care  bunul de capital este folosit de persoana impozabila pentru realizarea de operatiuni care nu dau drept de deducere a taxei.  Ajustarea se efectueaza o singura data, pentru intreaga perioada de ajustare ramasa, in perioada fiscala in care are loc schimbarea destinatiei bunului de la utilizarea pentru realizarea de operatiuni taxabile la utilizarea in regim de scutire fara drept de deducere a TVA.   
Totul despre controlul TVA
Totul despre controlul TVA

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii


 
Ajustarea pentru bunuri imobile se efectueaza dupa cum urmeaza:

- pentru o perioada de 5 ani daca bunul a fost achizitionat/construit inainte de data aderarii si nu a mai suportat lucrari de modernizare si transformare pentru care firma dvs. a exercitat dreptul de deducere;

- pentru o perioada de 20 ani daca:

- bunul a fost achizitionat/construit inainte de data aderarii, dar  a  suportat lucrari de modernizare si transformare pentru care firma dvs. a exercitat dreptul de deducere;

- bunul a fost achizitionat/construit dupa  data aderarii.
 
D.p.d.v. contabil, suma TVA rezultata din ajustare se inregistreaza prin formula 658 (sau 635) = 4426. D.p.d.v.  fiscal, operatiunea se raporteaza prin decontul de TVA cod 300 la randul 29 denumit  "Ajustari conform pro-rata/ajustari pentru bunurile de capital".   
 
Ajustarea astfel efectuata trebuie evidentiata d.p.d.v. fiscal si in Registrul bunurilor de capital.
Pentru a evita ajustarea sumei TVA care conduce inevitabil la diminuarea profitului contabil si fiscal, singura posibilitate este sa aplicati regimul normal de taxare in baza   prevederilor art. 141 alin. 3, dar numai dupa formularea  acestei optiuni  pe baza unei notificari care trebuie depuse la organul fiscal competent.
           
Faptul ca apartamentul respectiv este inchiriat sub forma unei locuinte de serviciu nu are relevanta asupra tratamentului fiscal d.p.d.v. al TVA aplicabil serviciului de inchiriere.
          
In concluzie, pentru inchirierea unui bun imobil, indiferent de calitatea chiriasului (persoana fizica salariata sau nesalariata, persoana juridica impozabila sau neimpozabila inregistrata sau neinregistrata in scopuri de TVA), se aplica unul din urmatoarele doua regimuri fiscale:

- regimul de scutire fara drept de deducere a TVA, caz in care este obligatorie ajustarea sumei TVA pentru care s-a exercitat dreptul de deducere;

- regimul normal de taxare prin aplicarea cotei  standard TVA de 24%, caz in care nu trebuie efectuata ajustarea sumei TVA pentru care s-a exercitat dreptul de deducere.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Locuinta de serviciu. Ajustare TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016