Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Spatiu inchiriat pentru asociati, administratori si parteneri de afaceri. Cand se deduc cheltuielile si TVA-ul?

de Redactia Infotva.ro

de Redactia Infotva.ro la 23 Oct. 2015 Exclusiv
Tags: asociati, cod fiscal, inchiriere, spatiu inchiriat, deducere, tva

In cazul urmator, discutam despre un SRL care desfasoara activitate de cultura cerealelor, cod CAEN 0111, si care e platitor de TVA cu asociati nerezidenti. SRL-ul intentioneaza sa inchirieze un spatiu pentru cazare pentru situatia in care asociatii, administratorii sau parteneri de afaceri sunt nevoiti sa ramana peste noapte in localitatea unde SRL-ul are sediul social.


Este deductibila cheltuiala cu chiria acestui spatiu la calculul impozitului pe profit? Dar TVA-ul aferent chiriei (in conditiile notificarii) este deductibil?

Cheltuiala cu chiria spatiului si TVA aferenta nu sunt deductibile, nefiind considerate ca fiind efectuate in scopul realizarii de venituri/operatiuni taxabile. Ele nu pot fi incadrate in categoria cheltuielilor de cazare prevazute la art. 21 alin. 2 lit. e din Codul fiscal efectuate pentru salariati si administratori in cazul deplasarilor in interes de serviciu avand in vedere ca este vorba de un spatiu inchiriat in aceeasi localitate cu sediul societatii.

In plus, nefiind vorba de o locuinta de serviciu care sa respecte prevederile Legii nr. 114/1996, cu modificarile ulterioare (sa fie pusa la dispozitia salariatilor in temeiul unui contract de inchiriere, accesoriu contractului individual de munca) punerea la dispozitie a unui spatiu de locuit pentru administratori sau salariati este considerat avantaj in natura impozabil conform art. 55 alin. 2 lit. k si alin. 3 lit. b din Codul fiscal, nefiind indeplinite conditiile pentru neimpozitare de la art. 55 alin. 4 lit. c din Codul fiscal.

In situatia in care spatiul este inchiriat pentru cazarea partenerilor de afaceri, cheltuielile pot fi incadrate in categoria de protocol (tratatii pentru partenerii de afaceri), deductibile in limita de 2% prevazute la art. 21 alin. 3 lit. a din Codul fiscal.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa, economist
Examenul CECCAR 2020. 100 de Subiecte rezolvate!
Examenul CECCAR 2020. 100 de Subiecte rezolvate!

Vezi detalii

Proceduri obligatorii. Decontul si Rambursarea de TVA
Proceduri obligatorii. Decontul si Rambursarea de TVA

Vezi detalii

Proceduri obligatorii. Spalarea banilor
Proceduri obligatorii. Spalarea banilor

Vezi detalii




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Spatiu inchiriat pentru asociati, administratori si parteneri de afaceri. Cand se deduc cheltuielile si TVA-ul?":
Rating:

Nota: 3.75 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016